Zasada terytorialności (art. 5)
REKLAMA
REKLAMA
Jest to bardzo ważny artykuł, jeżeli chodzi o ustalenie miejsca popełnienia przestępstwa. Zgodnie z zasadą terytorialności, czyny popełniona na terytorium Rzeczypospolitej oraz na polskim statku wodnym lub powietrznym podlegają polskiej ustawie karnej. Wymagane jest by sprawca w tych miejscach działał lub zaniechał działania, do którego jest obowiązany, albo gdy skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.
REKLAMA
REKLAMA
Samo pojęcie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zostało określone w ustawie o ochronie granicy państwowej. (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1944). Za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się obszar objęty granicami państwowymi, oddzielającymi terytorium Rzeczpospolitej Polskiej od terytoriów innych państw i morza pełnego, wody wewnętrzne i pas morskich wód terytorialnych oraz przestrzeń powietrzną nad tym obszarem i wnętrze ziemi pod nim.
Z tego artykuły można wywnioskować również że polską ustawę karną (Kodeks karny) stosuje się do czynów zabronionych, które zostały popełnione na polskim statki wodnym lub powietrznym, nie biorąc pod uwagę gdzie dokładnie się w momencie popełnienia czynu znajdowały.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną mogą przewidywać odstępstwa od zasady terytorialności. Głównie w celu przekazywania cudzoziemców, którzy są sprawcami czynów zabronionych do innych państw, których są obywatelami lub stałymi mieszkańcami.
REKLAMA
Turyści udają się w podróż lotniczą polskim samolotem do Chicago. Po 4 godzinach lotu w skutek nadmiernego spożycia alkoholu przez niektórych uczestników wycieczki, na pokładzie wywiązała się bójka. Jeden z napastników dotkliwie pobił i złamał rękę współtowarzyszowi wycieczki. Poszkodowany trafił na 12 dni do szpitala w celu rehabilitacji.
Niezależnie gdzie samolot zmierzał jest on polskim samolotem tak więc czyn został popełniony na terytorium Rzeczypospolitej . Nawet gdyby do bójki doszło na pokładzie, po wylądowaniu w porcie w Chicago, czyn ten również byłby zakwalifikowany jako ten, który został popełniony na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Istotna jest tu również rejestracja samolotu w porcie macierzystym, która miała miejsce w Polsce.
Zobacz również: Bezpłatna porada prawna
Podstawa prawna: Art. 5 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat