Zbrodnia a występek (art. 7)
REKLAMA
REKLAMA
Artykuł ten zawiera podstawowy podział przestępstwa w Kodeksie karnym na zbrodnie i występki. Jednak to nie jedyny podział, z jakim możemy się spotkać dogłębniej analizując prawo karne.
REKLAMA
Podział przestępstw według Władysława Woltera ze względu na:
1. Stopień społecznej szkodliwości czynu:
a) zbrodnie
b) występki
2. Sposób działania:
a) z działania
b) z zaniechania
c) z działania i z zaniechania
3. Skutek:
a) skutkowe
b) bezskutkowe
4. Stosunek do dobra chronionego prawem:
a) przestępstwa naruszenia dobra prawem chronionego
b) przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dobra prawem chronionego
5. Stronę podmiotową:
a) umyślne
b) nieumyślne
c) umyślno – nieumyślne
6. Podmiot przestępstwa:
a) powszechne
b) indywidualne
7. Sposób ścigania:
a) z urzędu
b) na wniosek
c) ścigane z oskarżenia prywatnego
Zobacz serwis: Formy popełnienia przestępstwa
Czym charakteryzuje się zbrodnia a czym występek?
REKLAMA
Zbrodnia to czyn który możemy popełnić tylko umyślnie. Zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata bądź też karą surowszą. Jeżeli zbrodnie popełni młodociany wówczas nie można stosować wobec niego środków wychowawczych, leczniczych i poprawczych. Za popełnienie zbrodni orzeka się karę wynoszącą minimum 3 lata pozbawienia wolności, a więc co do zasady nie stosuje się warunkowego umorzenia postępowania. Wyjątkiem od tej zasady jest kilka sytuacji, których podjęcie zależy od woli sprawcy. Może się pojednać z pokrzywdzonym, naprawić szkodę lub wspólnie z pokrzywdzonym ustalić sposób naprawienia wyrządzonej szkody. Wszystkie te działania, które podejmie sprawca w celu „załagodzenia” czynu który popełnił, weźmie pod uwagę sąd, przy orzekaniu kary dla sprawcy zbrodni.
Występek to czyn za który grozi kara pozbawienie wolności przekraczająca miesiąc, kara ograniczenia wolności bądź grzywna w wysokości powyżej 30 stawek dziennych. W odróżnieniu od zbrodni, występek możemy popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi.
Od występku należy odróżnić występek o charakterze chuligańskim, za którego popełnienie ustawodawca przewidział zaostrzenie sankcji karnej.
Podstawa prawna: Art. 7 Kodeksu karnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat