Kiedy sąd orzeka wyrok łączny (art. 92)
REKLAMA
REKLAMA
Należy pamiętać, że orzeczenie kary łącznej jest obowiązkiem, a nie tylko uprawnieniem sądu. Może się tak zdarzyć, że zanim dojdzie do wymiaru kary łącznej w ramach wyroku łącznego, kary orzeczone w różnych postępowaniach za zbiegające się przestępstwa zostaną już w części lub w całości wykonane.
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten wyraźnie mówi, że orzeczenie kary łącznej w ramach wyroku łącznego uzasadnione jest nie tylko w tych wypadkach, gdy żadna z orzeczonych kar jednostkowych nie została nawet w części wykonana, ale też i wówczas, gdy kara orzeczona w jednym lub w kilku wyrokach prawomocnych została już częściowo lub całościowo wykonana.
Podstawy do orzeczenia kary łącznej w ramach wyroku łącznego istnieją zatem zarówno w sytuacji, gdy tylko niektóre kary wymierzone za zbiegające się przestępstwa zostały już w całości wykonane, jak również w tych wypadkach, gdy wszystkie kary orzeczone w wyrokach jednostkowych zostały już w całości wykonane.
Zobacz: Darmowa porada prawna
Wydanie wyroku łącznego ma znaczenie, gdy wszystkie kary jednostkowe zostały już w całości wykonane, gdyż wymiar kary łącznej ma istotne znaczenie dla sytuacji skazanego w zakresie obliczania terminu do zatarcia skazania, obliczania terminu warunkującego przyjęcie recydywy oraz jeżeli chodzi o kwestię warunkowego zwolnienia.
W przypadku gdy skazanemu - wobec którego wykonanie kary jednostkowej warunkowo zawieszono, a jednocześnie orzeczona na podstawie artykułu 71 § 1 Kodeksu karnego grzywna została już uiszczona - wymierzono następnie w wydawanym na podstawie artykułu 92 Kodeksu karnego wyroku łącznym karę bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, to wtedy uiszczona wcześniej grzywna wpływa na skrócenie wymierzonej w wyroku łącznym kary o okres odpowiadający liczbie uiszczonych stawek dziennych z zaokrągleniem do pełnego dnia.
Zobacz również serwis: Wykroczenia
Należy też pamiętać o tym, że jeżeli po wydaniu wyroku łącznego choćby jeden z wyroków stanowiących jego podstawę ulega uchyleniu lub zmianie, wyrok łączny traci moc i zachodzi potrzeba wydania nowego wyroku łącznego.
Podstawa prawna: Art. 92 Kodeksu karnego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA