Odpowiedzialność za usiłowanie udolne i nieudolne (art. 13)

Opracował: Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Usiłowanie dokonania czynu zabronionego może polegać zarówno na działaniu jak i zaniechaniu.
Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.

W polskim prawie karnym wyróżnia się tzw. formy stadialne przestępstwa tj. etapy realizacji przestępstwa. Zasadniczo wyróżnia się trzy takie formy tj.

  • przygotowanie
  • usiłowanie
  • dokonanie

Usiłowanie to drugi etap realizacji przestępstwa i możliwie najbardziej uproszczając – jest to etap podjętej próby popełnienia danego konkretnego przestępstwa. Polega ona na tym, że sprawca ma zamiar popełnić je popełnić i podejmuje zachowanie bezpośrednio zmierzające do jego dokonania ale finalnie tego przestępstwa nie popełnia.

Złodziej wkłada rękę do torebki kobiecej, ale zostaje spłoszony i ucieka bez wyciągnięcia z niej upatrzonego portfela.

Usiłowanie różni się od przygotowania etapem nasilenia bezpośredniego działania, które już zmierza do dokonania czynu zabronionego.

Złodziej w autobusie stający tylko obok danej kobiety jeszcze nie wchodzi w etap usiłowania kradzieży, ale czyni to już gdy wkłada rękę do torebki w celu wyjęcia z niej określonych przedmiotów.

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Usiłowanie dokonania czynu zabronionego może polegać zarówno na działaniu czynnym (np. włożenie wytrychu w drzwi celem wyłamania zamka) jak i zaniechaniu, z tym że za zaniechania dana osoba może odpowiadać tylko wówczas gdy ciąży na niej (zgodnie z treścią przepisu art. 2 Kodeksu karnego) szczególny prawny obowiązek zapobiegnięcia danemu skutkowi (np. pielęgniarka w celu zabójstwa nie karmi i nie podaje leków pacjentowi, ratownik celowo nie ratuje tonącego)

Za usiłowanie popełnienia danego czynu grozi taka sama kara jak sprawcy (art. 14 Kodeksu karnego), z tym że wskazuje się w literaturze że sąd kierując się tzw. dyrektywami kary może (w granicach kar określonych przepisami) wymierzyć karę łagodniejszą oskarżonemu o usiłowanie danego czynu (łagodniejszą w stosunku do tego gdyby wymierzał mu karę już za dokonanie czynu)

Art. 13 p. 2 Kodeksu karnego wyróżnia również drugą formę usiłowania - tzw. usiłowanie nieudolne. Polega ono na tym, że sprawca chcąc popełnić dany czyn zabroniony zmierza do tego by to uczynić nie wiedząc o tym, że jest to obiektywnie od początku niemożliwe z jednej z dwóch przyczyn:

  • braku przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego (np. ktoś strzela w manekina zamiast w człowieka, złodziej kradnie nic nie warty gadżet reklamowy zamiast karty kredytowej)
  • użycia środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego (np. użycie cukru zamiast trucizny, mierzenie do kogoś z atrapy broni)

W przypadku wystąpienia usiłowania nieudolnego sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wykonania. Wskazuje się, że względy polityki kryminalnej każą karać usiłowanie nieudolne w celach prewencyjnych (ochronnych) - aby zapobiec powtórzeniu przez daną osobę próby dokonania danego czynu.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...