Jak sprostować błąd w aktach stanu cywilnego?
REKLAMA
REKLAMA
W aktach stanu cywilnego nie można co do zasady wnosić żadnych poprawek. Jedyne co można robić to prostować oczywiste omyłki pisarskie.
REKLAMA
Wniosek
Jeżeli sprostowanie następuje z inicjatywy osoby zainteresowanej wtedy musi ona wystąpić z wnioskiem do urzędu stanu cywilnego. We wniosku musi określić swoje dane oraz błąd, który należy sprostować. Wzory wniosków dostępne są w urzędach stanu cywilnego. Każdy urząd tworzy własne wzory. Nie ma natomiast jednego wzoru na całą Polskę.
Potrzebne dokumenty
Aby sprostować oczywistą omyłkę pisarską w aktach stanu cywilnego należy posiadać odpis zupełny prostowanego aktu oraz dowód osobisty (do wglądu). Prostowaniu ulega zarówno akt urodzenia, małżeństwa jak i zgonu.
Właściwy organ
Organem właściwym w sprawie sprostowania oczywistych omyłek jest kierownik urzędu stanu cywilnego, który sporządził błędny akt. On sam prostuje własne błędy
Forma i czas załatwienia sprawy
Sprawy z zakresu prostowania akt stanu cywilnego załatwia się decyzją wydaje się ją na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego. Wynosi on 30 dni.
Odwołanie
Od decyzji kierownika urzędu stanu cywilnego można odwołać się do właściwego wojewody. Odwołanie na piśmie wnosi się za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat