Kto może wydać zezwolenie skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa?
REKLAMA
REKLAMA
Termin oczekiwania na zawarcie małżeństwa
REKLAMA
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego-opiekuńczego, małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może zostać zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi USC pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa.
Należy jednak pamiętać, że te same przepisy uprawniają kierownika urzędu stanu cywilnego do wydania zezwolenia na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu, ale tylko wtedy, gdy przemawiają za tym ważne względy.
Jednomiesięczny termin oczekiwania został pomyślany jako czas na przemyślenie decyzji o zawarciu małżeństwa, uniknięcia decyzji pochopnych.
Zobacz również: Jakie imię można nadać dziecku?
Warto pamiętać, że termin ten dotyczy małżeństwa zawieranego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. W przypadku chęci zawarcia małżeństwa przed duchownym, jednomiesięczny termin nie obowiązuje (choć liczne formalności związane ze ślubem konkordatowym i tak nie dają możliwości zawarcia małżeństwa w bardzo krótkim czasie).
„Ważne względy”
Przepisy Kodeku rodzinnego-opiekuńczego ani żadne inne nie definiują pojęcia „ważnych względów”. Każda sprawa badana jest przez kierownika USC indywidualnie, nie mniej jednak przyjmuje się, że za „ważne względy” w rozumieniu tego przepisu uznaje się przede wszystkim ciążę, chorobę jednego z przyszłych małżonków czy nagły wyjazd.
Jak uzyskać zezwolenie?
Aby uzyskać zezwolenie na skrócenie terminu zawarcia małżeństwa, należy w urzędzie stanu cywilnego złożyć następujące dokumenty:
1. wniosek o skrócenie terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa (złożone osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego);
2. dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej (wynosi ona 39 zł);
3. dokumenty tożsamości wnioskodawców (do wglądu).
Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego nie uzna powodów skrócenia terminu oczekiwania za „ważne”, wydaje odmowę, na którą wnioskodawcom przysługuje odwołanie do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat