Czy w przypadku adopcji sporządza się nowy akt urodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Przysposobienie dziecka
REKLAMA
Przysposobienie, czyli adopcja jest trwałą formą pieczy zastępczej. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi.
W polskim prawie wyróżniamy trzy rodzaje przysposobienia:
1) pełne;
2) pełnie nierozwiązywalne, określane całkowitym;
3) niepełne.
Zobacz również: Co to jest akt urodzenia?
Przysposobienie całkowite a akt urodzenia
Przysposobienie całkowite wywołuje najdalej idące skutki w sytuacji prawnej przysposobionego i przysposabiającego. Przysposobienie to charakteryzuje się przede wszystkim nierozerwalnością i pełną tajemnicą, a po jego orzeczeniu nie może nastąpić ani uznanie dziecka ani sądowe ustalenie ojcostwa.
W przypadku przysposobienia całkowitego sporządzany jest nowy akt urodzenia przysposobionego, w którym jako rodziców wpisuje się osoby przysposabiające.
Fakt sporządzenia nowego aktu urodzenia odnotowuje się w dotychczasowym akcie urodzenia w formie wzmianki dodatkowej. Co ważne, aby przysposobienie zachować w tajemnicy, poprzedni akt urodzenia przysposobionego nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy żąda tego sąd w związku ze sprawą, w której uzna to za konieczne.
Przysposobiony może zażądać udostępnienia księgi stanu cywilnego w części dotyczącej dotychczasowego aktu urodzenia, po uzyskaniu pełnoletniości.
Akt urodzenia przy przysposobieniu pełnym
Warto w tym miejscu wskazać również, że w przypadku „zwykłego” przysposobienia pełnego istnieją dwa warianty zasady tajemnicy przysposobienia.
Pierwszy z nich to wpisanie do aktu urodzenia wzmianki dodatkowej o przysposobieniu. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane wspólnie przez małżonków, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiających jako rodziców przysposobionego.
Zobacz również serwis: Urząd Stanu Cywilnego
Drugim wariantem jest sporządzenie nowego aktu urodzenia, co może mieć miejsce w przypadku, gdy tak zadecyduje sąd opiekuńczy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat