Na czym polega transkrypcja aktu stanu cywilnego?
REKLAMA
REKLAMA
Transkrypcja na wniosek zainteresowanej osoby
REKLAMA
Na początku warto podkreślić, że nie bez przyczyny w wyżej powołanym przepisie ustawodawca zawarł słowo „może”. Oznacza to bowiem, że osoba, która posiada zagraniczny akt stanu cywilnego, potwierdzający np. urodzenie dziecka, nie ma obowiązku wnioskowania o transkrypcję aktu. Może tego dokonać na zasadzie dobrowolności.
Kierownik urzędu stanu cywilnego, który dokonuje transkrypcji aktu, nie musi sprawdzać, czy dane zawarte w zagranicznym akcie są prawdziwe. Zagraniczne dokumenty urzędowe posiadają bowiem moc dowodową na równi z polskimi dokumentami.
Transkrypcja jest możliwa wyłącznie w odniesieniu do takiego dokumentu, który w świetle przepisów prawa obcego jest aktem stanu cywilnego.
Kto może złożyć wniosek?
Jak wskazuje przepis, wniosek może złożyć osoba zainteresowana. Jest to osoba, której akt dotyczy, a także jej:
• wstępny;
• zstępny;
• rodzeństwo;
• małżonek;
• przedstawiciel ustawowy.
Zobacz również: Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska
Ponadto, wniosek może złożyć osoba, która wykaże, że ma interes prawny w dokonaniu transkrypcji aktu zagranicznego.
Jakie dokumenty są wymagane?
Aby dokonać transkrypcji aktu stanu cywilnego należy złożyć:
1. pisemny wniosek o wpisanie (transkrypcję) zagranicznego aktu stanu cywilnego;
2. dowód osobisty wnioskodawcy, w celu sprawdzenia tożsamości oraz potwierdzenia zameldowania na pobyt stały na terenie działania USC;
3. zagraniczny odpis aktu stanu cywilnego;
4. urzędowe tłumaczenie na język polski przedłożonego dokumentu zagranicznego, dokonane przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.
Wpisanie treści aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą podlega opłacie w wysokości 50 zł.
Procedura wpisania aktu odbywa się na zasadach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Oznacza to, że sprawa powinna zostać załatwiona bez zbędnej zwłoki. Jeżeli jednak sprawa będzie wymagała postępowania wyjaśniającego, wówczas musimy liczyć się z tym, że jej załatwienie zajmie około miesiąca.
Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat