Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy możemy zmienić imię lub nazwisko?
REKLAMA
Zgodnie z przepisami, zmiana imienia lub nazwiska możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy jest to usprawiedliwione ważnymi powodami. Ustawa o zmianie imienia i nazwiska wymienia w szczególności zmianę:
• imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
• na imię lub nazwisko używane;
• na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
• na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
Zobacz również: Jak zmienić nazwisko?
Zmiany nazwiska nie można dokonać, jeśli osoba ubiega się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że posiada ona członków rodziny o tym nazwisku.
Wniosek o zmianę nazwiska
Aby ubiegać się o zmianę imienia lub nazwiska należy osobiście złożyć wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy.
W przypadku zmiany imienia lub nazwiska dziecka małoletniego, wniosek składa jego przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun prawny).
Co powinien zawierać wniosek?
Wniosek o zmianę nazwiska powinien zawierać następujące dane:
• imię, nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL osoby, której zmiana dotyczy;
• imię i nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;
• uzasadnienie wniosku (czyli wskazanie dlaczego chcemy zmienić nasze imię lub nazwisko).
Do tak sporządzonego wniosku dołącza się odpis zupełny aktu urodzenia, odpis zupełny aktu małżeństwa, oraz inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia i nazwiska.
Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego
W przypadku ubiegania się o zmianę nazwiska, do wniosku dołączamy również odpisy zupełne aktów urodzenia małoletnich dzieci, o ile zmiana nazwiska na nie się rozciąga.
Jeżeli wniosek o zmianę imienia lub nazwiska składamy w tym samym urzędzie stanu cywilnego, w którym zostały sporządzone wyżej wskazane dokumenty, doręczanie odpisów nie jest konieczne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat