Wielojęzyczne odpisy skrócone aktów stanu cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
Istota wielojęzycznych odpisów
REKLAMA
Wielojęzyczne odpisy skrócone aktów stanu cywilnego mają taką samą wartość, jak odpisy wydane na polskich drukach i są uznawane bez potrzeby legalizacji lub równoważnej formalności oraz bez potrzeby dodatkowego tłumaczenia na terytorium każdego z Państw - Sygnatariuszy.
Odpisy skrócone są sporządzane na podstawie pierwotnych wpisów i późniejszych wzmianek w aktach.
Wielojęzyczne odpisy skrócone aktów stanu cywilnego stwierdzające urodzenie, zawarcie małżeństwa lub zgon sporządzane są na wniosek osoby zainteresowanej lub jeśli korzystanie z nich wymaga tłumaczenia. Osobami, które mogą uzyskać tego typu odpisy, są osoby uprawnione do otrzymania polskiego odpisu zupełnego aktu stanu cywilnego.
Zobacz portal: Prawnik.pl
Szczegółowe regulacje
Daty w wielojęzycznych odpisach wpisuje się cyframi arabskimi, wskazującymi kolejno, pod symbolami Jo, Mo i An, dzień, miesiąc i rok. Dzień i miesiąc oznacza się dwiema, a rok czterema cyframi. Pierwsze dziewięć dni miesiąca i pierwsze dziewięć miesięcy roku oznacza się cyframi od 01 do 09.
Po nazwie każdej miejscowości wymienionej w odpisie wpisuje się nazwę Państwa, w którym się ona znajduje, jeśli nie jest to Państwo, w którym wydano odpis.
przydzieliło.
Dla wskazania płci używa się wyłącznie następujących symboli: M - męska i F- żeńska.
Dla wskazania zawarcia małżeństwa, separacji, rozwodu, unieważnienia małżeństwa, zgonu osoby, której dotyczy akt urodzenia, jak również zgonu małżonka lub małżonki używa się wyłącznie następujących symboli: Mar - małżeństwo; Sc - separacja; Div - rozwód; A - unieważnienie; D - zgon; Dm - zgon małżonka; Df - zgon małżonki. Po symbolach wpisuje się datę i miejsce zdarzenia. Po symbolu Mar wpisuje się ponadto nazwisko i imiona małżonka.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Opłata
Opłata skarbowa za uzyskanie wielojęzycznego odpisu skróconego aktu stanu cywilnego jest taka sama jak za odpis skrócony na druku polskim i wynosi 22 zł.
Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego
Strony Konwencji
Stronami Konwencji są:
- Królestwo Belgii;
- Bośnia i Hercegowina;
- Republika Francuska;
- Wielkie Księstwo Luksemburga;
- Była Jugosłowiańska Republika Macedonii;
- Republika Federalna Niemiec;
- Serbia i Czarnogóra;
- Konfederacja Szwajcarska;
- Republika Włoska;
- Republika Austrii;
- Republika Chorwacji;
- Królestwo Hiszpanii;
- Królestwo Niderlandów;
- Republika Portugalska;
- Republika Słowenii;
- Republika Turcji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat