Powszechny Spis Rolny w 2020 r. – pytania i odpowiedzi
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy odbędzie się Powszechny Spis Rolny?
Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.
REKLAMA
Dane zbierane w spisie będą odnosiły się do stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis rolny odbędzie się w Polsce w tym samym terminie co w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Będzie miał również ten sam zakres tematyczny.
Poprzednie spisy rolne odbyły się w Polsce w latach 2002 i 2010.
Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja
W jakim celu przeprowadza się spis rolny?
Spisy rolne dają możliwość zebrania wielu danych, pokazania struktury poszczególnych gospodarstw rolnych.
Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (dalej jako ustawa) tegoroczne badanie zostanie przeprowadzone w celu:
1) zapewnienia bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi,
2) analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010‒2020,
3) wykonania zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (FAO, OECD i inne),
4) aktualizacji statystycznego rejestru gospodarstw rolnych, a tym samym przygotowanie operatów do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).
Jakie gospodarstwa obejmie Powszechny Spis Rolny?
Badaniem zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne:
- osób fizycznych;
- osób prawnych;
- jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.
Do gospodarstw indywidualnych zaliczone będą wszystkie użytkowane przez osoby fizyczne gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i powyżej. W przypadku jednostek, gdzie powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza od 1 ha lub brak jest użytków rolnych, za gospodarstwa rolne zostaną uznane jednostki prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub prowadzące produkcję powyżej określonych progów. Progi te zostały wyszczególnione w załączniku nr 1 ustawy.
Zobacz więcej: Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.
Czy udział w spisie rolnym jest obowiązkowy?
Tak, udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wynika to z art. 7 ustawy.
Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego będą mieli obowiązek udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
W jaki sposób zostanie przeprowadzony spis?
Dane w ramach spisu będą pozyskiwane na za pomocą trzech metod:
- samopisu internetowego;
- wywiadu telefonicznego;
- wywiadu bezpośredniego.
REKLAMA
Samospis internetowy odbędzie się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która zostanie udostępniona na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z zapowiedziami GUS-u aplikacja ma wyświetlać wizualne podpowiedzi ułatwiające wypełnienie formularza. Pomocna będzie również instrukcja do wypełniania oraz uwierzytelniania formularza.
Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokona samospisu internetowego albo nie przekaże danych w formie wywiadu telefonicznego nie będzie mógł odmówić przeprowadzenia przez rachmistrza spisowego badania w formie bezpośredniego wywiadu.
Jakie dane będzie obejmowało badanie?
Część danych zostanie pobrana ze źródeł administracyjnych. Przekażą je m.in. poszczególne ministerstwa czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rachmistrzowie zbiorą dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, rodzaju budynków gospodarskich, pracy w gospodarstwie członków rodziny i pracowników najemnych.
Jak będą chronione przekazane dane?
Dane zebrane w ramach spisu rolnego będą objęte tajemnicą statystyczną.
Oznacza to, iż będą one mogły być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych. Zabronione będzie udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych dla innych celów.
Ochronę danych zapewnia Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Osoby wykonujące prace spisowe również będą miały obowiązek przestrzegania tajemnicy statystycznej. Powinny zostać odpowiednio przeszkolone i pouczone o istocie takiej tajemnicy.
Administratorem danych zebranych w ramach spisu rolnego jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Nie może on powierzyć przetwarzania tych danych innemu podmiotowi.
Gdzie można uzyskać informacje na temat spisu rolnego?
W ramach popularyzacji spisu będą prowadzone działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Informacje powinniśmy uzyskać m.in. w ośrodkach kultury czy placówkach oświatowych.
Od 1 marca do 30 listopada 2020 r. przez Telewizję Polską S. A., Polskie Radio S.A. i spółki radiofonii regionalnej zostaną wyemitowane audycje poświęcone spisowi.
Główny Urząd Statystyczny przygotowuje specjalny portal o Powszechnym Spisie Rolnym: https://spisrolny.gov.pl/
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728)
Polecamy serwis: Spis powszechny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA