REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powszechny Spis Rolny w 2020 r. – pytania i odpowiedzi

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r./Fot. Shutterstock
Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2020 r. zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny. Jakie gospodarstwa zostaną objęte badaniem? Czy spis będzie obowiązkowy? Warto poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące spisu.

Kiedy odbędzie się Powszechny Spis Rolny?

Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.

REKLAMA

Dane zbierane w spisie będą odnosiły się do stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis rolny odbędzie się w Polsce w tym samym terminie co w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Będzie miał również ten sam zakres tematyczny.

Poprzednie spisy rolne odbyły się w Polsce w latach 2002 i 2010.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

W jakim celu przeprowadza się spis rolny?

Spisy rolne dają możliwość zebrania wielu danych, pokazania struktury poszczególnych gospodarstw rolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (dalej jako ustawa) tegoroczne badanie zostanie przeprowadzone w celu:

1) zapewnienia bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi,

2) analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010‒2020,

3) wykonania zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (FAO, OECD i inne),

4) aktualizacji statystycznego rejestru gospodarstw rolnych, a tym samym przygotowanie operatów do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).

Jakie gospodarstwa obejmie Powszechny Spis Rolny?

Badaniem zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne:

  • osób fizycznych;
  • osób prawnych;
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Do gospodarstw indywidualnych zaliczone będą wszystkie użytkowane przez osoby fizyczne gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i powyżej. W przypadku jednostek, gdzie powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza od 1 ha lub brak jest użytków rolnych, za gospodarstwa rolne zostaną uznane jednostki prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub prowadzące produkcję powyżej określonych progów. Progi te zostały wyszczególnione w załączniku nr 1 ustawy.

Zobacz więcej: Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.

Czy udział w spisie rolnym jest obowiązkowy?

Tak, udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wynika to z art. 7 ustawy.

Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego będą mieli obowiązek udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

W jaki sposób zostanie przeprowadzony spis?

Dane w ramach spisu będą pozyskiwane na za pomocą trzech metod:

  1. samopisu internetowego;
  2. wywiadu telefonicznego;
  3. wywiadu bezpośredniego.

REKLAMA

Samospis internetowy odbędzie się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która zostanie udostępniona na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z zapowiedziami GUS-u aplikacja ma wyświetlać wizualne podpowiedzi ułatwiające wypełnienie formularza. Pomocna będzie również instrukcja do wypełniania oraz uwierzytelniania formularza.

Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokona samospisu internetowego albo nie przekaże danych w formie wywiadu telefonicznego nie będzie mógł odmówić przeprowadzenia przez rachmistrza spisowego badania w formie bezpośredniego wywiadu.

Jakie dane będzie obejmowało badanie?

Część danych zostanie pobrana ze źródeł administracyjnych. Przekażą je m.in. poszczególne ministerstwa czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rachmistrzowie zbiorą dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, rodzaju budynków gospodarskich, pracy w gospodarstwie członków rodziny i pracowników najemnych.

Jak będą chronione przekazane dane?

Dane zebrane w ramach spisu rolnego będą objęte tajemnicą statystyczną.

Oznacza to, iż będą one mogły być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych. Zabronione będzie udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych dla innych celów.

Ochronę danych zapewnia Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Osoby wykonujące prace spisowe również będą miały obowiązek przestrzegania tajemnicy statystycznej. Powinny zostać odpowiednio przeszkolone i pouczone o istocie takiej tajemnicy.

Administratorem danych zebranych w ramach spisu rolnego jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Nie może on powierzyć przetwarzania tych danych innemu podmiotowi.

Gdzie można uzyskać informacje na temat spisu rolnego?

W ramach popularyzacji spisu będą prowadzone działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Informacje powinniśmy uzyskać m.in. w ośrodkach kultury czy placówkach oświatowych.

Od 1 marca do 30 listopada 2020 r. przez Telewizję Polską S. A., Polskie Radio S.A. i spółki radiofonii regionalnej zostaną wyemitowane audycje poświęcone spisowi.

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje specjalny portal o Powszechnym Spisie Rolnym: https://spisrolny.gov.pl/

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728)

Polecamy serwis: Spis powszechny

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Komisja Europejska a (nowa żywność). Proszek z larw może być dodawany do podstawowych produktów. Chityna, witamina d3 i alergeny

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA