Badanie reprezentacyjne
Badanie reprezentacyjne zostanie przeprowadzone na grupie ok. 15-20% ludności. Dotyczyć będzie zarówno informacji podstawowych (tj. z badania pełnego), jak i dodatkowych. W porównaniu do badania pełnego jest to spis dużo bardziej szczegółowy. Obejmuje pytania dotyczące:
1. dane osobowe (imię, nazwisko, adres, stan cywilny);
2. mieszkania (własność, powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, czy w mieszkaniu jest kuchnia, łazienka, sposób ogrzewania mieszkania);
3. źródło utrzymania gospodarstwa domowego;
4. migracji wewnętrznych i zewnętrznych (czy któryś z domowników wyjechał na stałe i nie jest już zameldowany w danym mieszkaniu);
5. edukacji (wykształcenie, kierunek studiów, jeżeli zostały ukończone, czy osoba kontynuuje naukę);
6. zatrudnienia (zawód, główne źródło utrzymania gospodarstwa domowego, czas pracy, adres głównego miejsca pracy, dojazdy do pracy, czas dojazdu do pracy);
7. kraju urodzenia, obywatelstwa, języka ojczysty;
8. wyznania.
Zobacz również: Po co organizowany jest spis powszechny?
Osoby, które zostały wylosowane do badania reprezentacyjnego, z racji liczby i szczegółowości pytań, mogą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka rachmistrz i przeprowadzi spis w drodze wywiadu bezpośredniego.
Zobacz: Jak dokonywany jest spis powszechny
Na jakie pytania można nie odpowiadać?
Co do zasady, jesteśmy obowiązani do odpowiedzi na wszystkie pytania zadawane nam w ramach narodowego spisu powszechnego.
Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku wskazuje jednak, że wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane informacje dotyczące:
• pozostawania w związku nieformalnym;
• wyznania – przynależności wyznaniowej;
• liczby żywo urodzonych dzieci i planów prokreacyjnych.
Oznacza to, że wyłącznie od naszej woli zależy, czy zechcemy na tego rodzaju pytania odpowiedzieć czy też nie.
Wszelkie informacje uzyskane w ramach narodowego spisu powszechnego są poufne, objęte tajemnicą statystyczną. Mogą być wykorzystane wyłącznie w celach statystycznych.
Zobacz: O co będą pytać rachmistrzowie
Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2011 roku. Potrwa do 30 czerwca. Do 16 czerwca można spisać się samodzielnie za pośrednictwem Internetu (formularz można znaleźć na stronie www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl).