REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Maciej Przyborowski
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?
Po co jest Narodowy Spis Powszechny?

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. Ma on za zadanie zebrać szczegółowe informacje na temat naszego społeczeństwa. Kogo obejmie spis i czy jest on obowiązkowy dla wszystkich?

Osoby odpowiedzialne za Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku

Za przygotowanie, zorganizowanie oraz przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Poza tym Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie miał za zadanie opracować wyniki spisu powszechnego, a także je udostępnić i upowszechnić. Na lokalnych szczeblach za przeprowadzenie spisu odpowiedzialni będą wojewodowie a na terenie gminy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Należy także dodać zastępców Centralnego Biura Spisowego oraz zastępców wojewódzkiego oraz gminnego komisarza spisowego. Oprócz nich należy wyróżnić rachmistrzów spisowych.

REKLAMA

Cele Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań

Głównym celem tego badania jest pozyskanie danych, na podstawie, których można przeprowadzać analizy. Dzięki otrzymanym analizom, możliwe będzie zapobieganie negatywnym zjawiskom społecznym oraz problemom, jakie mają mieszkańcy. Oprócz tego, dzięki otrzymanym danym organy administracji publicznej będą wiedziały m.in. ile osób mieszka w Polsce czy jaki odsetek stanowią mniejszości narodowe oraz etniczne.

Jakie korzyści dają konsultacje społeczne?

Przeprowadzenie konsultacji społecznych pozwoli zmniejszyć koszty związane z pozyskiwaniem istotnych informacji. Poza tym dzięki zebranym wcześniej danym, GUS będzie mógł je zaktualizować . Będzie można również ustalić populację według określonych cech. W związku z tym, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zaplanowany na 2021 rok będzie można przeprowadzić efektywniej oraz sprawniej.

Jakie tematy będą poruszać Spisy Powszechne?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku ma za zadanie zebrać dane z obszarów tematycznych takich jak osoby, budynki, mieszkania, gospodarstwa domowe i rodzinę. Taki rodzaj danych znajduje się w zakresie podmiotowym. Natomiast w zakresie przedmiotowym znajdują się takie dziedziny jak: miejsce i status zamieszkania ludności, demograficzna charakterystyka ludności, społeczna charakterystyka ludności, niepełnosprawność, ekonomiczna charakterystyka ludności, migracje ludności, charakterystyka narodowościowa, przynależność wyznaniowa, charakterystyka gospodarstw domowych i rodzin oraz charakterystyka mieszkań i budynków.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku- konkretne daty

Spis mający odbyć się w 2021roku zaplanowano na okres od 1 września do 30 listopada. Jednak zanim do niego dojdzie, będą wcześniej dwa próbne spisy. Pierwszy z nich zacznie się 1 sierpnia 2019 roku, a zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Drugi rozpocznie się 1 kwietnia 2020 roku i potrwa do 30 kwietnia 2020 roku. Spisane zostaną stany kolejno z 31 sierpnia 2019 roku i 31 marca 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie odbędą się pierwsze próbne spisy?

Pierwsze próbne spisy będą miały miejsce w gminach Czerwińsk nad Wisłą oraz Sierakowice. Natomiast w drugim próbnym spisie będzie uczestniczyć 16 gmin: Chełmno, Dubicze Cerkiewne, Gubin, Jabłonka, Kleszczów, Kłodzko, Kołbaskowo, Krapkowice, Lesznowola, Lidzbark Warmiński, Puck, Puszczykowo, Radymno, Skierbieszów, Wąchock, i Wojkowice.

Kogo obejmie spis?

REKLAMA

Spisem objęte będą osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Natomiast osoby bezdomne (niemające miejsca zamieszkania) będą spisywane przez rachmistrza spisowego w miejscu przebywania wskazanym przez pracowników gminnych biur spisowych w porozumieniu z placówkami udzielającymi pomocy bezdomnym. W ten sposób zostaną dołączone osoby , które w momencie spisu będą poza instytucją funkcjonującą całodobowo (np. noclegownie), a ich miejsca przebywania to najczęściej: ulice, parki, dworce, przystanki, kanały i węzły ciepłownicze, ogródki działkowe, lasy ,centra handlowe, parkingi, opuszczone samochody, przyczepy kempingowe, klatki schodowe, opuszczone budynki oraz niewskazane wcześniej miejsca.

Kogo nie dotyczy spis?


Ze spisu wyłączeni są szefowie i cudzoziemski personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, członkowie ich rodzin oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych. Spis nie obejmie także mieszkań, budynków, obiektów oraz pomieszczeń będących własnością przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych.

Metody przeprowadzania badań

Pierwszą metodą jest samospis internetowy, przeprowadzony przez osobę objętą spisem powszechnym, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych, z wykorzystaniem Internetu. Kolejną metodą jest zebranie przez rachmistrza spisowego, drogą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo, danych od osób objętych spisem. Ostatnim sposobem przeprowadzenia badania przez rachmistrza spisowego, z wykorzystaniem elektronicznej aplikacji spisowej zainstalowanej na przenośnym urządzeniu elektronicznym, bezpośredniego wywiadu z osobą objętą spisem. Osoby objęte spisem powszechnym, które nie skorzystały z możliwości weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych za pośrednictwem Internetu, nie mogą odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach metody.

Czy można odmówić wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym?

Przekazanie danych w spisie powszechnym i spisach próbnych jest obowiązkowe dla każdego. Osoba, która jest objęta spisem, nie może odmówić udzielenia odpowiedzi w ramach czynności przeprowadzonych przez rachmistrza spisowego. Za nieprzekazanie danych objętych spisami próbnymi lub też spisami powszechnymi grozi kara grzywny. Tak samo jest w przypadku odmowy udzielenia dokładnych, wyczerpujących oraz zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zadawane przez rachmistrza.

W sytuacji, gdy w czasie badania nie ma osób wspólnie zamieszkałych (członków rodziny) lub dzieci są niepełnoletnie, osoba dorosła musi przekazać ich dane.

Warto dodać, że Polska jako członek Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przeprowadzenia spisu. Reguluje to rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 lipca 2008 w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek 215,84 zł z MOPS lub dodatek 330,07 zł z ZUS. Są podobieństwa, ale i różnice

Zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny to dwa różne świadczenia, chociaż ich funkcja jest podobna. Czym się różnią? Ile aktualnie wynoszą? Co z waloryzacją i możliwością łączenia?

Czy każdy senior po 70-ce wjedzie bezkarnie swoim autem do Strefy Czystego Transportu w Warszawie? RPO ma wątpliwości

Zakaz wjazdu do strefy czystego transportu nie obejmuje samochodu będącego najpóźniej od 31 grudnia 2023 r. własnością lub współwłasnością osoby fizycznej, która w 2023 r. ukończyła 70. rok życia. Tak wynika z uchwały Rady m. st. Warszawy z 7 grudnia 2023 r. w sprawie ustanowienia na terenie miasta stołecznego Warszawy Strefy Czystego Transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości odnośnie tego przepisu. Pyta, czy taka regulacja pozwala na wjazd do strefy czystego transportu samochodom wszystkich seniorów, którzy mają skończone 70 lat.

Będzie zmiana przepisów. Obowiązkowe strefy czystego transportu w większych miastach

Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą zobowiązane do ustanawiania stref czystego transportu. Ponadto zostanie wprowadzony obowiązek nabywania przez gminy o liczbie mieszkańców wyższej niż 100 tys. wyłącznie autobusów zeroemisyjnych w celu wykonywania zadań związanych z komunikacją miejską. Takie zmiany ma wprowadzić nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Sygnaliści w biurze rachunkowym. Jakie obowiązki i procedury?

Każde biuro rachunkowe powinno zweryfikować swoje procedury i zasady zgłaszania naruszeń, które zostały ustalone na potrzeby wdrożenia przepisów ustawy AML/CFT w świetle wymagań ustawy o ochronie sygnalistów.

REKLAMA

Alkohol i papierosy będą droższe. Wzrośnie akcyza. Papierosy i alkohol w Polsce już nie będą najtańsze w całej Europie.

Alkohol i papierosy będą droższe, bo wzrośnie akcyza. To element walki m.in. z nadużywaniem alkoholu. Kończą się też prace nad projektem, który ograniczy sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych.

Ważny zasiłek z podwyżką od 2025 r. Kto może go otrzymać?

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Ma to bezpośredni wpływ na podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego. To ważna zmiana dla osób pobierających świadczenia. Co oznacza w praktyce?

Kolejny cios dla działkowców ROD. Od 1 lipca 2024 r. koniec z zamrożonymi cenami. Muszą być gotowi na podwyżki. Kto konkretnie?

Kolejny cios dla działkowców ROD. Od 1 lipca 2024 r. czekają ich podwyżki. Kto zapłaci więcej i o ile? Czy popularność działek będzie dalej spadała? Wzrost cen energii dotyka wszystkich. Nie oszczędzi też działkowców, którzy dotychczas korzystali z preferencyjnych stawek.

Dopłaty do zakupu mieszkania: od 78 023,00 zł w woj. łódzkim do 146 423,00 zł w Olsztynie. Wnioski można składać do końca 2024 r.

Możliwe jest uzyskanie dofinansowania zakupu mieszkania w ramach Programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie. W trzecim kwartale 2024 r. wysokość dofinansowania może wynieść nawet 146423,00 zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Państwo zwróci do 9000 zł za zakup roweru elektrycznego lub wózka rowerowego. Już od 2025 roku. NFOŚiGW konsultuje projekt programu „Mój rower elektryczny”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeznaczyć od 2025 roku 300 mln zł ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego na dopłaty (refundacje) do zakupu elektrycznych rowerów (w tym rowerów cargo) i wózków rowerowych. Taką dopłatę może dostać zarówno zwykły Kowalski (osoby fizyczne) ale także niektórzy przedsiębiorcy oraz samorządy. Dofinansowaniem ma być objętych przynajmniej 46 667 sztuk takich rowerów. Obecnie trwają (od 4 do 18 lipca 2024 r.) konsultacje projektu programu priorytetowego „Mój rower elektryczny”.

Nawet 1200,00 zł na rodzinę. Pobierz wniosek o bon energetyczny i złóż go 1 sierpnia 2024 r.

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym. Jest to forma pomocy przysługująca beneficjentom, którzy z różnych przyczyn mają trudności w pokrywaniu rachunków za energię. Bon energetyczny przysługuje za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA