Jak uzyskać pozwolenie na posiadanie agresywnego psa?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawdź czy masz niebezpiecznego psa
W Polsce 11 raz psów uważanych jest za niebezpieczne. Określa je rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 15 grudnia 1998 r.
REKLAMA
Do agresywnych gatunków zalicza się:
- Amerykański pit bull terrier,
- Perro de Presa Mallorquin,
- Buldog amerykański,
- Dog argentyński,
- Perro de Presa Canario,
- Tosa inu,
- Rottweiler,
- Akbash dog,
- Anatolian karabash,
- Moskiewski stróżujący,
- Owczarek kaukaski.
Jeżeli posiada się psa takiej rasy trzeba mieć zezwolenie odpowiednich władz.
Kto wydaje pozwolenie
Organem właściwym w sprawie wydawania zezwolenia na posiadanie psa jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela psa (wnioskodawcy).
Wniosek
Właściciel w terminie 30 dni od dnia nabycia psa musi zgłosić to w urzędzie gminy. W tym celu składa wniosek, w którym nie tylko informuje urząd o posiadaniu psa ale również wnosi o wydanie stosownego pozwolenia na jego utrzymywanie.
We wniosku należy podać:
- Dane wnioskodawcy (imiona, nazwisko, adres zamieszkania),
- Informacje o pochodzeniu psa, jego rasie, płci i sposobie oznakowania,
- Informacje o miejscu i warunkach, w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa.
Najczęściej wnioski tego typu przyjmowane są na gotowych formularzach. Wzór takiego wniosku powinien być dostępny w każdym urzędzie gminy (wydział gospodarki komunalnej) a także na stronach internetowych gminy.
Oplata
Za rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji należy wnieść opłatę w wysokości 82 zł. Opłatę wnosi się na rachunek urzędu gminy. Dowód wniesienia opłaty należy załączyć do wniosku o wydanie zezwolenia.
Czas oczekiwania
Decyzje w sprawie zezwolenia na posiadanie psa jest wydawana w ciągu 1 miesiąca. Mają tu zastosowanie ogólne przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Odwołanie
Od decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta można się odwoływać. Odwołanie wnosi się na piśmie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem wójta, burmistrza, prezydenta miasta, który wydał decyzję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat