REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest karta pobytu cudzoziemca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia
Co to jest karta pobytu cudzoziemca?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Karta pobytu cudzoziemca to dokument wydawany obcokrajowcom, który upoważnia do przebywania na terenie RP oraz do przekraczania granicy Państw należących do Strefy Schengen. Kto i po spełnieniu jakich warunków może ubiegać się o wydania karty pobytu?

Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium Polski na podstawie:

REKLAMA

  • zezwolenia na pobyt czasowy;
  • zezwolenia na pobyt stały;
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały

Potwierdza on tożsamość cudzoziemca, zawiera podstawowe dane na jego temat oraz wskazuje okres, przez jaki może legalnie przebywać na terenie Polski. Upoważnia również do wielokrotnego przekraczania granic Państw należących do Strefy Schengen bez konieczności pozyskiwania wizy.

Pierwsza karta pobytu

Pierwsza karta pobytu, z małymi wyjątkami, jest wydawana cudzoziemcowi z urzędu. Termin ważności karty pobytu zależy od tego, na jakiej podstawie cudzoziemiec przebywa w Polsce:

  • w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy, termin ważności karty będzie identyczny z okresem na jaki udzielono zezwolenia;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt stały, karta jest ważna przez 10 lat;
  • w przypadku zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, karta jest ważna przez 5 lat;
  • w przypadku zgody na pobyt ze względów humanitarnych, karta jest ważna 2 lata.

Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt

REKLAMA

Podstawowym warunkiem jej otrzymania, jest prawidłowe złożenie wniosku o wydanie zezwolenia, wraz z odciskami palców, oraz jego pozytywne rozpatrzenie przez organ. Oprócz tego konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych jest dość restrykcyjna w kwestii obowiązku meldunkowego obcokrajowców, obywatele większości Państw nie wchodzących w skład Unii Europejskiej mają na zameldowanie tylko 4 dni od daty ich wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten nie obejmuje sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie będzie przekraczał 14 dni. Zasadniczych zmian w tym przedmiocie doczekamy się już z początkiem stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatni warunek, to uregulowanie opłaty skarbowej za wydanie karty pobytu, która wynosi 50 złotych. Dla osób pozostających w szczególnie ciężkiej sytuacji materialnej przepisy ustawy o cudzoziemcach przewidują możliwość ulgi lub zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty.

Zmiana karty pobytu

Ważne, aby pamiętać o obowiązku wymiany karty pobytu w określonych sytuacjach, takich jak na przykład zmiana danych umieszczonych w dotychczasowej karcie lub istotna zmiana wizerunku twarzy posiadacza karty pobytu w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym dokumencie. W przypadku utraty lub zniszczenia karty pobytu cudzoziemiec jest zobowiązany zgłosić ten fakt właściwemu wojewodzie w terminie 3 dni od daty tego zdarzenia.

REKLAMA

Organy administracji restrykcyjnie kontrolują, czy ten dokument trafia w ręce właściwego cudzoziemca - ustawa o cudzoziemcach przewiduje obowiązek osobistego odbioru karty pobytu, wyłączona jest tu możliwość działania za pośrednictwem pełnomocnika.

Pracodawcy mogą żądać od cudzoziemca właśnie karty pobytu, celem wypełnienia obowiązku przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Robert Jaroszewski, radca prawny, partner w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga o legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce cudzoziemiecwpolsce.pl

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Cmentarz nie będzie mógł zlikwidować grobu, w związku z jego nieopłaceniem – szykuje się ważna zmiana w przepisach?

W dniu 20 stycznia br., do Sejmu została złożona petycja, w której jej autor domaga się objęcia kolejnych grobów wyłączeniem od prawa zarządu cmentarza do jego likwidacji (a dokładnie – wykorzystania grobu do ponownego chowania zwłok innej osoby), jeżeli po upływie 20 lat nikt nie zgłosi zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobu i nie zostanie uiszczona tzw. opłata prolongacyjna, a grób nie zostanie uznany przez władze cmentarza za posiadający wartość „pamiątki historycznej”. Niezgodna – z proponowaną regulacją – likwidacja grobu, ma ponadto wiązać się z odpowiedzialnością karną (i możliwością wymierzenia kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

REKLAMA