REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renowacja zabytkowego grobu tylko z pozwoleniem konserwatorskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Anna Mazurek
Doktor nauk prawnych, MBA, wykładowczyni akademicka, mediatorka, inspektor ochrony danych
Renowacja zabytkowego grobu tylko z pozwoleniem konserwatorskim
Renowacja zabytkowego grobu tylko z pozwoleniem konserwatorskim
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co warto wiedzieć o renowacji zabytkowego grobu? Jak wnioskować o wymagane pozwolenie?Oto najważniejsze informacje.

Jak zgodnie z prawem odrestaurować zabytkowy grób?

Aby przeprowadzić planowane prace przy zabytkowym grobie, osoba zainteresowana zobowiązana jest złożyć wniosek do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków w celu uzyskania pozwolenia na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Wymóg ten dotyczy planowanych prac wyłącznie przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (art. 36 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie zabytków). Prowadzenie takich prac bez pozwolenia lub wbrew warunkom wydanego pozwolenia zagrożone jest karą grzywny (art. 117 ustawy o ochronie zabytków).

REKLAMA

Zabytkowy grób czy zabytkowy pomnik nagrobny?

REKLAMA

Na początku jednak trzeba ustalić, czy mamy w zamiarze przeprowadzenie prac przy zabytkowym grobie, czy chodzi wyłącznie o renowację zabytkowego pomnika nagrobnego. Wbrew pozorom jest to kwestia kluczowa, bo on niej zależy poprawność wniosku złożonego do wojewódzkiego konserwatora zabytków o pozwolenie na przeprowadzenie prac przy zabytku.

Grób jest nierozerwalnie związany z cmentarzem - niemożliwe jest jego odłączenie od terenu cmentarza bez naruszenia integralności. Grób jako część składowa cmentarza, a więc zabytku nieruchomego, nie może stanowić odrębnego przedmiotu własności ani innych praw rzeczowych. Planowane prace przy grobie na terenie cmentarza wpisanego do rejestru zabytków wymagają złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich albo badań konserwatorskich przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków.

Nagrobek jest elementem informacyjnym i zdobiącym grób. Jest to część naziemna, służąca uwidocznieniu miejsca pochówku i upamiętnieniu osoby pochowanej w grobie. Jako że zabytkowy nagrobek grobu nie jest na stałe związany z gruntem, traktowany jest jako zabytek ruchomy. Planowane prace przy pomnikach nagrobnych wpisanych do rejestru zabytków wymagają złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich albo badań konserwatorskich przy zabytku ruchomym wpisanym do rejestru zabytków.

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na prace przy zabytkowym grobie?

REKLAMA

We wniosku należy wskazać: położenie grobu według ewidencji cmentarnej (dokładne określenie kwatery, rzędu, numer grobu, cmentarza; ewentualnie można podać dane osób pochowanych, co ułatwi identyfikację grobu); określając zakres planowanych prac; wskazując termin przeprowadzenia planowanych prac; a także dołączając wydane przez zarządcę cmentarza (działającego w imieniu właściciela lub posiadacza nieruchomości) potwierdzenie odnośnie położenia grobu oraz wyrażenie przez niego zgody na przeprowadzenie wnioskowanych prac.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto do wniosku należy załączyć dwa egzemplarze programu podejmowania innych działań, a także informacje niezbędne do oceny wpływu innych działań na zabytek zawierające: dokumentację fotograficzną obecnego stanu grobu (miejsca pochówku); dokumentację opisową, czyli dokładne określenie przewidzianych do podejmowania działań wraz ze wskazaniem przewidzianych do zastosowania materiałów, ich kolorystyki i sposobu wykończenia, a także planowanych do zastosowania metod, technik, sposobów prowadzenia prac; dokumentację rysunkową, zawierającą plan sytuacyjny grobu (z naniesionymi wymiarami i odległościami od innych elementów architektury cmentarnej) oraz projekt planowanego grobu ukazujący zamierzony efekt końcowy z uwzględnieniem wymiarów oraz materiału i koloru, z jakiego będą wykonywane ewentualne nowe elementy grobu.

Opłata skarbowa od wniosku

Na mocy ustawy o opłacie skarbowej, za wydanie pozwolenia konserwatorskiego należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 82 zł. Potwierdzenie zapłaty trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na podjęcie prac przy zabytkowym grobie.

Pozwolenie na prace i roboty przy grobie wojennym

W odniesieniu do grobów i cmentarzy wojennych, złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych jest o wiele bardziej skomplikowane. Rozpoczęcie takich prac musi być poprzedzone uzyskaniem nie tylko wyżej omówionego pozwolenia konserwatorskiego, ale też stosownego zezwolenia właściwego miejscowo wojewody, co wynika z przepisów ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2337)

Ustawa z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 840)

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2142)

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 sierpnia 2018 roku w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków (Dz.U. z 2018 r. poz. 1609)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

REKLAMA

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

REKLAMA