Kolektory słoneczne bez pozwolenia na budowę

Aneta Liszewska
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Montaż kolektorów słonecznych bez pozwolenia na budowę. /Fot. Fotolia
Przed Polską energetyką stoi duże wyzwanie – do 2020 roku co najmniej 15% wytwarzanej w naszym kraju energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł. W przeciwnym wypadku grożą nam sankcje ze strony Unii Europejskiej. W związku z podjętym zobowiązaniem, władze i różnego rodzaju organy promują inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) potwierdził opinie prawników, dotyczące obowiązków związanych z montażem kolektorów słonecznych na obiektach budowlanych. W najnowszym stanowisku GUNB wyjaśnia, że co do zasady przedsięwzięcie takie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia. 

Zgodnie z art. 28 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od powyższej zasady zawierają art. 29-31 ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonanie nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Część z nich wymaga zgłoszenia właściwemu organowi, pozostałe zwolnione są natomiast z obu tych obowiązków.

Na podstawie art. 29 ust. 2 pkt 15 w związku z art. 30 ust. 1 Prawa budowlanego, stwierdzić należy, że ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie nie jest wymagane w przypadku wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga jednak instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m (na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. Prawa budowlanego).

Te same regulacje mają zastosowanie także w przypadku montowania na obiekcie ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą, które, zdaniem GUNB, traktować należy tak jak kolektory słoneczne. Nie będzie tu wymagane ani uzyskanie pozwolenia na budowę, ani dokonanie zgłoszenia, pod warunkiem, że zainstalowane urządzenie nie przekroczy 3 m wysokości. Spełnienia powyższych obowiązków nie wymaga również montaż ogniw wolnostojących.

Zobacz serwis: Pozwolenia

Jednocześnie Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że jeżeli przy instalowaniu urządzeń dochodzi do ingerencji w obiekt, to sytuację taką należy kwalifikować jako rozbudowę lub nadbudowę obiektu budowlanego. W takim przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie konieczne.

Przy okazji omawiania stanowiska Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego warto przypomnieć o Programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym dopłat do zakupu i montażu instalacji słonecznych. Jest to program realizowany we współpracy z bankami w ramach, którego udzielane są dotacje na zakup i montaż kolektorów słonecznych w formie dopłat na dokonywanie częściowych (w wysokości do 45%) spłat kapitału kredytów bankowych. Program dopłat do kolektorów  przeznaczony jest dla osób fizycznych oraz wspólnot mieszkaniowych niekorzystających z sieci ciepłowniczej.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...