Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

fot. KM PSP Nowy Sącz
Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Województwo kujawsko-pomorskie

Kulminacja fali powodziowej przechodzi przez teren województwa.

Sytuacja na tamie we Włocławku jest stabilna. Poranne zrzuty wody wynosiły 5310 m3/s. Prawdopodobnie nie będzie potrzeby zwiększenia zrzutu.

13 czerwca br. przewiduje się znaczny spadek stanów wód we Włocławku, Toruniu i Fordonie oraz w Chełmnie i Grudziądzu.

Na ten moment nie ma bezpośrednich przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych.

Województwo pomorskie

Na terenie województwa służby stale zabezpieczają wały przeciwpowodziowe. Na bieżąco kontrolowany jest ich stan, który określany jest jako stabilny. Korzystne są również prognozy hydrologiczno – meteorologiczne.

Przeprowadzone do tej pory badania pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń czy bakterii.

W siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne.

Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w dniach 13/14 czerwca br.

Zobacz: Dowód osobisty utracony w powodzi

Województwo lubuskie

W województwie sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla ludzi. Hydrolodzy przewidują, że stany alarmowe utrzymywać się będą na Odrze jeszcze około tygodnia, a na Warcie przez dwa tygodnie.

Fala kulminacyjna Warty wpłynęła do Odry. Dobowe spadki poziomu wody tej rzeki wynoszą 10 cm.

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się na wysokości Krosna i zbliża się do Słubic. Stan alarmowy w tych miejscowościach jest przekroczony o 100-150 cm.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają drogi w powiecie zielonogórskim: Szklarka Radnicka – Będów (droga wojewódzka 278), podtopiona droga Krępa – Odra (0,3 km); w powiecie nowosolskim: Nowa Sól – Stany (droga powiatowa Nr 1027F), Bytom Odrzański – Drogomil (droga wojewódzka Nr 292), Nowa Sól – Przyborów – zniszczona (droga wojewódzka Nr 315), Nowa Sól – Wolsztyn. Na drodze wojewódzkiej Nowa Sól – Przyborów po opadnięciu wody zostanie ułożona przez wojsko tymczasowa przeprawa; w powiecie wschowskim: zamknięta jest (droga powiatowa) nr 1007F w kierunku Szlichtyngowa – Karów oraz Wyszanów – Niechlów; w powiecie gorzowskim: zamknięto ruch dla transportu ciężkiego powyżej 12 ton: Kostrzyn nad Odrą – droga w kierunku Słońska (droga krajowa Nr 22), Kostrzyn nad Odrą w kierunku Słubic (droga krajowa Nr 31), Kostrzyn nad Odrą – Namyślin (zachodniopomorskie) – (droga powiatowa Nr 1383F), zamknięto drogę powiatową Nr P 1372F w Kostrzynie nad Odrą, w powiecie słubickim: miasto pozostaje nadal zamknięte dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton za wyjątkiem transportu z żywnością.

Zobacz: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo mazowieckie

Woda w Wiśle powoli opada. Miejscami występują nieliczne przesiąknięcia. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco zabezpieczane. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe.

Wał Miedzeszyński w Warszawie jest nadal zamknięty dla ruchu komunikacyjnego.

Na zalanych terenach gmin Gąbin i Słubice planowane jest przeprowadzenie oprysków przeciwko owadom.

W poniedziałek (14 czerwca br.) ma zapaść decyzja dotycząca podjęcia prac związanych z tymczasowym zabezpieczeniem wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary (załatanie wyrwy).

Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Płocku. Umocnione zostały wały przeciwpowodziowe przy rzekach: Słupianki i Rosicy. Uszczelniono wały przeciwpowodziowe rzeki Słupianki na Osiedlu Borowiczki. Wały monitorowane są całodobowo przez służy Straży Miejskiej i OSP.

Zobacz: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo lubelskie

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Województwo podkarpackie

Usuwanie skutków powodzi trwa m.in. w powiatach: jasielskim, dębickim i mieleckim. W regionie pracuje ponad 700 strażaków, w tym dwa oddziały czeskich ratowników.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.

Województwo łódzkie

Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).

W związku z podtopieniami z eksploatacji wyłączono 2 wodociągi:

* publiczny Grabostów (powiat bełchatowski),
* lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Województwo dolnośląskie

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.

11 czerwca br. od godziny 12.00 na obszarze 6 powiatów (oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, legnickim i lubińskim) oraz we Wrocławiu został odwołany alarm przeciwpowodziowy i wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach (wołowskim, górowskim i głogowskim).

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie, 6 powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w 9 gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).

Województwo zachodniopomorskie

W Gryfinie poziom wody nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.

Województwo świętokrzyskie

W nadwiślańskich powiatach na rzece Wiśle woda opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem Annopola. Woda wraca do koryta Wisły.

Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.

W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.

W gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w miejscowości Ostrów.

Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.

Województwo śląskie

Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu.

Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna.

Służby na bieżąco monitorują i zabezpieczają występujące po powodzi osuwiska.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Prawo
Komu należy się wyższa emerytura po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.? Adwokat radzi jak odwołać się do sądu od negatywnej decyzji ZUS lub wznowić postępowanie
16 sie 2024

Dla kogo wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. będzie oznaczał wyższą emeryturę i wyrównanie? Ale na pewno ZUS z urzędu tego sam nie zrobi. Adwokat Konrad Giedrojć wyjaśnia co zrobić, by w praktyce wykorzystać ten wyrok. Jaki wniosek sformułować do ZUS-u, jak odwołać się do sądu i na jakie argumenty ZUS trzeba się przygotować.

Ustawa o rencie wdowiej opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie, kiedy pierwsze wypłaty? Dla kogo?
16 sie 2024

W dniu 16 sierpnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa wprowadzająca rentę wdowią., czyli nowelizacja z 26 lipca 2024 r. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. rentę wdowią. Renta wdowia, to będzie na początku (od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.) dodatkowo wypłacane wdowie, lub wdowcowi 15% świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Albo 15% własnego świadczenia jeżeli wdowa, lub wdowiec przejmie świadczenie zmarłego małżonka jako swoje główne, comiesięczne świadczenie (emeryturę albo rentę). Jest też limit: suma obu świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc otrzymać to świadczenie?

Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS przyznał rentę wdowią? Sprawdź, kto będzie mógł liczyć na pieniądze po zmarłym małżonku
16 sie 2024

Jak długo musi trwać małżeństwo, żeby ZUS przyznał rentę wdowią? Sprawdź, kto będzie mógł liczyć na pieniądze po zmarłym małżonku. Przyznane owdowiałym seniorom świadczenie nie jest dożywotnie i mogą stracić do niego prawo.

Prawie 3,4 mln przyznanych świadczeń na wyprawki szkolne. Wnioski o dodatkowe 300 zł można składać do 30 listopada
16 sie 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do tej pory w ramach programu "Dobry Start" przyznał blisko 3,4 mln świadczeń. Zakład przeznaczył na ten cel 925 mln zł. Wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną można składać do 30 listopada. 

Zasiłki rodzinne od 1 listopada 2024 r. Nowe rozporządzenie w Dzienniku Ustaw
16 sie 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie, które dotyczy kwot świadczeń rodzinnych i kryteriów dochodowych, obowiązujących od 1 listopada 2024 r. Chodzi m.in. o zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny czy tzw. becikowe.

Renta wdowia 2025: nie dla wszystkich wdów i wdowców. Kilka warunków trzeba spełnić i jest limit kwotowy
16 sie 2024

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowelizacja z 26 lipca 2024 r. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. rentę wdowią. Nowelizacja ta jest już podpisana przez Prezydenta RP a 16 sierpnia 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Renta wdowia, to będzie na początku (od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.) dodatkowo wypłacane wdowie, lub wdowcowi 15% świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Albo 15% własnego świadczenia jeżeli wdowa, lub wdowiec przejmie świadczenie zmarłego małżonka jako swoje główne, comiesięczne świadczenie (emeryturę albo rentę). Jest też limit: suma obu świadczeń nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc otrzymać to świadczenie?

Czy jest dopuszczalne użyczenie nieruchomości przez jednego współwłaściciela?
16 sie 2024

Oddanie użyczającemu rzeczy, najczęściej nieruchomości do korzystania osobie trzeciej w sytuacji, gdy użyczający jest wyłącznym właścicielem nieruchomości, nie budzi większych wątpliwości. Inaczej wygląda jednak wyrażenie zgody na korzystanie z nieruchomości jedynie przez jednego lub część współwłaścicieli.

7 tys. zł czy 6 450 zł zasiłku pogrzebowego od 2025 r.? Ostateczna decyzja prawdopodobnie we wrześniu
16 sie 2024

Resort rodziny stoi na stanowisku, że wysokość zasiłku pogrzebowego powinna być podwyższona do 7 tys. zł. Co z propozycją ministra finansów, który stoi na stanowisku, że zasiłek pogrzebowy powinien wynosić 6 tys. 450 zł? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że ostateczną decyzję poznamy najprawdopodobniej we wrześniu.

Renta wdowia a rozwód. Co z prawem do świadczenia?
16 sie 2024

Rozwiedzeni małżonkowie, którzy mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym małżonku, nie będą mogli korzystać z tej korzystnej reguły zbiegu świadczeń, którą przewidują nowe przepisy o rencie wdowiej. Tak wyjaśnił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski.

Ochrona prawna pracowników załatwiających sprawy sygnalistów
16 sie 2024

Czy ochrona prawna sygnalistów rozciąga się na pracowników załatwiających sprawy sygnalistów? Czy ich również dotyczy zakaz podejmowania działań odwetowych oraz inne środki ochrony? Co z możliwością dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia?

pokaż więcej
Proszę czekać...