REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 12 czerwca

fot. KM PSP Nowy Sącz
fot. KM PSP Nowy Sącz

REKLAMA

REKLAMA

Fala kulminacyjna na Wiśle przepływa obecnie przez tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze przepływa przez województwo lubuskie.

Województwo kujawsko-pomorskie

REKLAMA

Kulminacja fali powodziowej przechodzi przez teren województwa.

Sytuacja na tamie we Włocławku jest stabilna. Poranne zrzuty wody wynosiły 5310 m3/s. Prawdopodobnie nie będzie potrzeby zwiększenia zrzutu.

13 czerwca br. przewiduje się znaczny spadek stanów wód we Włocławku, Toruniu i Fordonie oraz w Chełmnie i Grudziądzu.

Na ten moment nie ma bezpośrednich przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Województwo pomorskie

Na terenie województwa służby stale zabezpieczają wały przeciwpowodziowe. Na bieżąco kontrolowany jest ich stan, który określany jest jako stabilny. Korzystne są również prognozy hydrologiczno – meteorologiczne.

Przeprowadzone do tej pory badania pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń czy bakterii.

W siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe przez osoby postronne.

Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w dniach 13/14 czerwca br.

Zobacz: Dowód osobisty utracony w powodzi

Województwo lubuskie

W województwie sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla ludzi. Hydrolodzy przewidują, że stany alarmowe utrzymywać się będą na Odrze jeszcze około tygodnia, a na Warcie przez dwa tygodnie.

Fala kulminacyjna Warty wpłynęła do Odry. Dobowe spadki poziomu wody tej rzeki wynoszą 10 cm.

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się na wysokości Krosna i zbliża się do Słubic. Stan alarmowy w tych miejscowościach jest przekroczony o 100-150 cm.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają drogi w powiecie zielonogórskim: Szklarka Radnicka – Będów (droga wojewódzka 278), podtopiona droga Krępa – Odra (0,3 km); w powiecie nowosolskim: Nowa Sól – Stany (droga powiatowa Nr 1027F), Bytom Odrzański – Drogomil (droga wojewódzka Nr 292), Nowa Sól – Przyborów – zniszczona (droga wojewódzka Nr 315), Nowa Sól – Wolsztyn. Na drodze wojewódzkiej Nowa Sól – Przyborów po opadnięciu wody zostanie ułożona przez wojsko tymczasowa przeprawa; w powiecie wschowskim: zamknięta jest (droga powiatowa) nr 1007F w kierunku Szlichtyngowa – Karów oraz Wyszanów – Niechlów; w powiecie gorzowskim: zamknięto ruch dla transportu ciężkiego powyżej 12 ton: Kostrzyn nad Odrą – droga w kierunku Słońska (droga krajowa Nr 22), Kostrzyn nad Odrą w kierunku Słubic (droga krajowa Nr 31), Kostrzyn nad Odrą – Namyślin (zachodniopomorskie) – (droga powiatowa Nr 1383F), zamknięto drogę powiatową Nr P 1372F w Kostrzynie nad Odrą, w powiecie słubickim: miasto pozostaje nadal zamknięte dla pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton za wyjątkiem transportu z żywnością.

Zobacz: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo mazowieckie

Woda w Wiśle powoli opada. Miejscami występują nieliczne przesiąknięcia. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco zabezpieczane. Służby stale patrolują wały przeciwpowodziowe.

Wał Miedzeszyński w Warszawie jest nadal zamknięty dla ruchu komunikacyjnego.

Na zalanych terenach gmin Gąbin i Słubice planowane jest przeprowadzenie oprysków przeciwko owadom.

W poniedziałek (14 czerwca br.) ma zapaść decyzja dotycząca podjęcia prac związanych z tymczasowym zabezpieczeniem wału przeciwpowodziowego w miejscowości Świniary (załatanie wyrwy).

Stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe w Płocku. Umocnione zostały wały przeciwpowodziowe przy rzekach: Słupianki i Rosicy. Uszczelniono wały przeciwpowodziowe rzeki Słupianki na Osiedlu Borowiczki. Wały monitorowane są całodobowo przez służy Straży Miejskiej i OSP.

Zobacz: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo lubelskie

REKLAMA

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Ubywa wody w Wiśle na terenach gmin nadwiślańskich na Lubelszczyźnie. Stan alarmowy w Annopolu przekroczony jest o 21 cm. W ciągu ostatnich godzin obniżył się o 18 cm. Spadki wód na Wiśle odnotowano również na wodowskazach w Puławach i Dęblinie. Obecnie stan alarmowy przekroczony jest odpowiednio o 56 cm i 39 cm. Służby ratownicze ciągle monitorują i dokonują oceny stanu technicznego wałów przeciwpowodziowych.

Wiele dróg gminnych jest nieprzejezdnych, na części występują ograniczenia w ruchu komunikacyjnym. Wyłączone jest również zasilanie w miejscowościach podtopionych. Na bieżąco realizowana jest pomoc dla osób poszkodowanych. Dostarczana jest żywność, woda pitna i materiały do dezynfekcji.

Województwo podkarpackie

Usuwanie skutków powodzi trwa m.in. w powiatach: jasielskim, dębickim i mieleckim. W regionie pracuje ponad 700 strażaków, w tym dwa oddziały czeskich ratowników.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.

Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.

Województwo łódzkie

Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).

W związku z podtopieniami z eksploatacji wyłączono 2 wodociągi:

* publiczny Grabostów (powiat bełchatowski),
* lokalny Nadleśnictwa Bełchatów (powiat bełchatowski).

Województwo dolnośląskie

REKLAMA

Sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.

11 czerwca br. od godziny 12.00 na obszarze 6 powiatów (oławskim, wrocławskim, trzebnickim, średzkim, legnickim i lubińskim) oraz we Wrocławiu został odwołany alarm przeciwpowodziowy i wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach (wołowskim, górowskim i głogowskim).

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo małopolskie

W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie, 6 powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w 9 gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).

Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).

Województwo zachodniopomorskie

W Gryfinie poziom wody nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.

Województwo świętokrzyskie

W nadwiślańskich powiatach na rzece Wiśle woda opada i jest poniżej stanów ostrzegawczych, za wyjątkiem Annopola. Woda wraca do koryta Wisły.

Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.

W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.

W gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w miejscowości Ostrów.

Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.

Województwo śląskie

Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu.

Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.

Sytuacja epidemiologiczna jest stabilna.

Służby na bieżąco monitorują i zabezpieczają występujące po powodzi osuwiska.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

REKLAMA