Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec
REKLAMA
REKLAMA
Województwo świętokrzyskie
REKLAMA
Trwa ewakuacja mieszańców z miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów.
6 czerwca br. w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2000 osób. Wczoraj (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska wraz z wojewódzkim magazynem przeciwpowodziowym i przepompownią i miejscowości: Słupca i Winiarki. Zagrożonych jest około 1000 osób, z których większość pomimo ogłoszonej przez wójta ewakuacji, pozostała w swoich domach.
W Sandomierzu nadal trwa obrona huty szkła. Woda na rzece Wiśle w okolicach Sandomierza opada.
Zobacz też: Dowód osobisty utracony w powodzi
Województwo małopolskie
REKLAMA
Woda w małopolskich rzekach wyraźnie opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiecie brzeskim i 10 gminach, pogotowia przeciwpowodziowe w Tarnowie i Oświęcimiu, 8 powiatach i 10 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 3 miejscach, a ostrzegawczy w 5.
Sytuacja jest stabilna. Prowadzone są prace związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów, patrolowanie wałów i umacnianie ich w miejscach przecieków. Poprawia się także sytuacja na rzekach.
Dzisiaj w województwie małopolskim synoptycy zapowiadają przelotne opady i burze. W czasie burz opady deszczu mogą wynosić 20 – 40 mm.
W dalszym ciągu trwają prace przy uszczelnianiu wału w miejscowości Kwików (gmina Szczurowa, powiat brzeski). Wciąż zalane są miejscowości Wola Przemykowska, Księże Kopacze, Kopacze Wielkie i Kwików. Częściowo zalane są Zaborów, Szczurowa-Brzezinki oraz Szczurowa. W Woli Przemykowskiej - Natków nie pracuje przepompownia. W Woli Rogowskiej woda z rozlewiska spływa do Wisły. Z tego powodu obniża się też poziom wody w Woli Przemykowskiej.
Ustabilizowała się sytuacja w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). W miejscowości Słupiec woda stopniowo spływa z terenów zalanych do koryta Wisły. Z terenów zagrożonych w gminie Szczucin do dziś ewakuowano w sumie 1091 osób.
W powiecie tarnowskim trwa wypompowywanie wody w gminach Żabno, Wierzchosławice, Radłów, Tuchów. W gminach Żabno, Wierzchosławice trwa intensywne pompowanie wody z powstałych rozlewisk. Obniżenie się poziomu wody na Dunajcu pozwoliło na otwarcie się śluz co pomaga w odpływie nagromadzonej wody. W gminie Tuchów oprócz intensywnego pompowania wody trwa również usuwanie mułu naniesionego przez rzekę Białą.
Zobacz też: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi
Województwo podkarpackie
REKLAMA
7 czerwca br. wojewoda podkarpacki wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe, tereny bezpośrednio przyległe do wałów oraz drogi dojazdowe do wałów na terenie powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, jasielskiego i dębickiego.
Nadal trwają intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim.
Zalane jest osiedle Wielowieś w powiecie tarnobrzeskim. Częściowo podtopione są także osiedla Zakrzów i Sobów.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 4 powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i miasta Tarnobrzega.
7 czerwca br. o godz. 12.00 został odwołany alarm powodziowy dla powiatów: leżajskiego, jarosławskiego i dębickiego.
Zobacz też: Pomoc finansowa dla powodzian
Województwo lubuskie
Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do 6 czerwca br. woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.
W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.
Zobacz też: Infolinia dla powodzian
Województwo lubelskie
Na odcinku 1450 metrów w miejscowości Parchatka woda zrównała się z koroną wału. 200 ratowników uszczelnia pojawiające się przesiąknięcia.
Trudna sytuacja występuje w Janowcu koło śluzy na rzece Plewce, gdzie uszczelniany jest wał przeciwpowodziowy. Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. 7 czerwca br. wójt gminy Wilków zarządził ewakuację kolejnych miejscowości tj. Wólka Polanowska, Polanówka i Małe Dobre. Trwa także walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej.
W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska 6 czerwca br. ewakuowano ludność z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno. Ratownicy bronią mostu w Szczekarkowie.
Na terenie gminy Annopol podtopionych zostało 130 gospodarstw. Obrona wałów trwa w miejscowości Zabełcze i Dolinie Janiszowskiej. Po przerwaniu wału w miejscowości Kopiec ratownicy bronią przed zalaniem gospodarstwa w miejscowości Świeciechów. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano już wszystkie osoby.
Według stanu wód na godz. 14.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm, w Puławach o 189 cm i w Dęblinie o 135 cm
Zobacz też: Powrót do domu po powodzi
Województwo opolskie
Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.
Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.
Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi
Województwo mazowieckie
Przewiduje się, że fala kulminacyjna dotrze do Warszawy w środę 9 czerwca br. o godzinie 3 w nocy. Przewiduje się, że jej wysokość wyniesie 780 centymetrów. Fala powodziowa na Wiśle będzie taka sama, jak w maju.
Przerwano akcję w Świniarach z uwagi na wysoki poziom wody. Wojsko i strażacy zostali skierowani do Dobrzykowa, gdzie pracują przy umacnianiu wałów.
W powiecie piaseczyńskim sytuacja jest stabilna. Na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Duże przesiąknięcia występują na dwóch odcinkach o łącznej długości 120 m na wale wstecznym rzeki Jeziorki.
W Płocku na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Stale kontrolowana jest sytuacja w dzielnicach: Radziejów i Borowiczki.
Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).
W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.
Zobacz też: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi
Województwo zachodniopomorskie
W związku ze stabilizacją sytuacji hydrologicznej na Odrze w rejonie miasta Szczecina oraz korzystnymi prognozami hydrologicznymi podjęto decyzję o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego.
Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dni, poziom wody w Odrze będzie bardzo wolno, ale sukcesywnie obniżał się. Mimo tego należy liczyć się z niewielkim wzrostem zagrożeń po dotarciu do koryta Odry wezbranych wód Warty.
Od dziś (8 czerwca br.) stan alarmu przeciwpowodziowego zostanie zastąpiony przez stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Szczecina.
Zobacz też: Czy przewoźnicy zapłacą odszkodowania
Województwo wielkopolskie
Wczoraj rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.
Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.
W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.
Zobacz też: Praca w warunkach powodzi
Województwo pomorskie
Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.
Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.
Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro – meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.
Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.
Zobacz też: Nadgodziny w trakcie akcji ratowniczej w zakładzie pracy
Województwo dolnośląskie
Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na Dolnym Śląsku stabilizuje się.
We Wrocławiu, jak i na terenie całego województwa, sytuacja jest stabilna i na chwilę obecną nie występują żadne zagrożenia. Wszystkie obwałowania w regionie są monitorowane. Wojsko pozostaje w dyspozycji w razie ewentualnego zagrożenia. W miejscowości Trestno (na obszarze polderu zalewowego) łodzie policyjne pomagają przemieszczać się mieszkańcom przez zalaną drogę dojazdową.
Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian
Województwo kujawsko-pomorskie
Kulminacja fali wezbraniowej przemieszcza się na środkowej Wiśle. Prognozowane wielkości dopływu do zbiornika wodnego „WŁOCŁAWEK", spowodują wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych.
W związku z tym wczoraj (7 czerwca br.) od godz. 17.00 obowiązuje alarm powodziowy dla gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. W pełnej dyspozycyjności są służby ratunkowe, zabezpieczono magazyny powodziowe.
Zobacz też: Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia
Województwo śląskie
Sytuacja stabilizuje się. Trwa szacowanie strat oraz porządkowanie terenów, które ucierpiały w czasie powodzi.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w Bieruniu i Chełmie Śląskim, gdzie wciąż kilkanaście budynków znajduje się pod wodą. Trwa wypompowywanie wody, które powinno zakończyć się dziś (8 czerwca br.), co umożliwi powodzianom powrót do domów.
W Bieruniu przeprowadzono już skuteczną dezynfekcję oczyszczalni oraz akcję dezodoryzacji poboczy dróg i rowów, której celem był zniwelowanie zapachu utrzymującego się po zejściu wody z zalewisk. W akcji brali udział żołnierze batalionu chemicznego z Tarnowskich Gór. Z uwagi na to, że w czasie powodzi zalaniu uległo ponad 50 tysięcy hektarów istnieje zagrożenie, że pojawi się plaga komarów. Służby wojewody rozpoznają możliwości zapobiegnięcia tej sytuacji przez zastosowanie oprysku z powietrza oraz przy pomocy specjalnej aparatury.
Źródło: MSWiA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat