REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 7 czerwca

fot. KM PSP Nowy Sącz
fot. KM PSP Nowy Sącz

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną dobę trwa walka z żywiołem.  Niestety należy spodziewać się gwałtownych burz, które mają trwać do końca tygodnia i mogą powodować lokalnie podtopienia. Obawę też budzi stan niektórych wałów, które od dłuższego czasu wytrzymują napór wody, ale mogą w końcu zacząć przeciekać.

Województwo świętokrzyskie

REKLAMA

6 czerwca br. w nocy w miejscowości Szczytniki (gmina Dwikozy) na wałach cofkowych Wisły na rzece Opatówka pękł wał zalewając miejscowości: Szczytniki, Nowy Kamień, Bożydar i Mściów. Zagrożonych jest 2 000 osób. Przystąpiono do ewakuacji ludności. Większość mieszkańców zdecydowała się jednak na pozostanie w swoich domach. Do walki o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych skierowano dodatkowe służby.

REKLAMA

Dziś (7 czerwca br.) w miejscowości Winiary (gmina Dwikozy) pękł wał wiślany zalewając miejscowości: Kępa Chwałowska (w tym wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy i przepompownię), Słupiec i Winiarki. Zagrożonych jest około 200 osób. Ogłoszono ewakuację ludności, ale większość mieszkańców pozostała w swoich domach.

W Sandomierzu trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych chroniących hutę. Przy zabezpieczaniu wałów pracuje ponad 200 ratowników, w tym: straż, wojsko, mieszkańcy Sandomierza i pracownicy huty.

W Sandomierzu i wzdłuż gmin: Dwikozy, Zawichost, Ożarów i Tarłów utrzymuje się wysoki stan poziomu wody w Wiśle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na pozostałych terenach sytuacja stabilizuje się.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi

Województwo małopolskie

Woda w małopolskich rzekach opada. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Nowym Sączu i Tarnowie, w 3 powiatach i 10 gminach. Pogotowia przeciwpowodziowe są nadal w Krakowie i Oświęcimiu, w 7 powiatach i 9 gminach. Stan alarmowy przekroczony jest w 2 miejscach: na Wiśle i Szreniawie, a ostrzegawczy w 3, na Wiśle i Dunajcu.

W ciągu minionej doby zabezpieczano, umacniano i likwidowano wyrwy w wałach ochronnych.

W gminie Szczurowa (powiat dąbrowski) opada woda zalewająca miejscowości Wola Przemykowska, Natków, Kwików i Księżę Kopacze.

REKLAMA

Wciąż trudna sytuacja panuje w gminie Szczucin (powiat dąbrowski). Pomimo, że opada woda w Wiśle, wciąż istnieje zagrożenie przerwania wałów, szczególnie w miejscowościach Maniów i Laskówka Delastowska. W miejscowości Słupiec, gdzie Wisła przerwała wał, wczoraj (6 czerwca br.) wieczorem można już było zaobserwować lekki odpływ wód z powrotem do rzeki. Jednak nie zmniejsza się poziom rozlewiska, ponieważ wciąż wpływa woda z rowów melioracyjnych. Woda z wyżej położonych sąsiednich gmin zalewa miejscowości Radwan, Suchy Grunt, Brzezówka i Zabrnie. Zalane są liczne drogi powiatowe i gminne. W gminie Olesno podmyty został most na rzece Żabnica w miejscowości Podborze – most zamknięto.

W powiecie tarnowskim wysoki stan Dunajca spowodował zamknięcie śluz w rowach melioracyjnych - nastąpiło podtopienie kilku miejscowości w gminie Wierzchosławice. W gminie Gromnik występują liczne osuwiska, zagrożona jest linia wysokiego napięcia w miejscowości Ryglice. W miejscowości Zbylutowska Góra obsunięta skarpa zagraża stacji przesyłowej gazu.

Wciąż nieprzejezdne są szlaki kolejowe na trasie Tarnów – Stróże, Nowy Sącz – Krynica/Muszyna oraz Stróże – Jasło. Odbudowa zerwanego mostu kolejowego między Nowym a Starym Sączem potrwa minimum rok i będzie kosztowała kilka milinów złotych.

Na chwilę obecną kolej zrezygnowała z wprowadzenia komunikacji zastępczej. Pasażerowie korzystają z komunikacji samochodowej.

Zamknięta też jest droga krajowa nr 87 w kierunku granicy.

Zobacz też: Dowód osobisty utracony w wyniku powodzi 

Województwo podkarpackie

W ciągu nocy trwały intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim. Wały udało się obronić.

Wisłoka w górnym i środkowym biegu i jej dopływach sukcesywnie się obniża. Aktualnie poziom wód w Wisłoce i jej dopływach jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie w Mielcu utrzymuje się stan ostrzegawczy.

W górnym i środkowym biegu Sanu poziom wody obniża się i jest poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie w dolnym biegu od Rzuchowa do ujścia Sanu do Wisły poziom wody przekracza stan alarmowy.

W górnym i środkowym biegu rzeki Wisłok stan wody obniża się i stabilizuje. Poziom wody poniżej stanów ostrzegawczych. Jedynie na wodowskazie Tryńcza przekracza jeszcze stan alarmowy o 120 cm.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 9 powiatów i miasta Tarnobrzega.

Zobacz też: Infolinia dla powodzian

Województwo lubuskie

Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do wczoraj (6 czerwca br.) woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.

W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.

Zobacz też: Osuszanie budynków po powodzi

Województwo lubelskie

W nocy doszło do przerwania wału w miejscowości Kopiec w gminie Annopol. Przez powstałą wyrwę o długości około 30 m przedostaje się woda. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano 50 osób.

Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska jeszcze wczoraj (6 czerwca br.) zarządzono ewakuację z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno.

Trwa walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej w powiecie opolskim. Na miejscu pracuje około 785 ratowników. Prace przy wałach prowadzone są również w powiecie puławskim w Parchatce.

Według stanu wód na godz. 8.00 (7 czerwca br.) stan alarmowy jest przekroczony na Wiśle w Annopolu o 264 cm. W Puławach o 174 cm i w Dęblinie o 121 cm.

Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian

Województwo opolskie

Sytuacja na Opolszczyźnie jest stabilna. Druga fala powodziowa przeszła nie powodując większych zniszczeń. Wystąpiły lokalne podtopienia, woda wylała się na pola i łąki, nie wlała się jednak ponownie do domów. Jak dotąd, trudna sytuacja występowała w miejscowościach: Horula, Kąty Opolskie, Cisek, Bierawa, Żelazna i Czarnowąsy, gdzie wały przeciwpowodziowe zostały już wcześniej uszkodzone.

Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w czterech miejscach, a stan ostrzegawczy w pięciu.

Zobacz też: Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi

Województwo mazowieckie

Do Warszawy dochodzi kolejna fala powodziowa, która będzie jedynie o 20 cm niższa (760 cm) od pierwszej. Kulminacja spodziewana jest we wtorkowe po południu (8 czerwca br.). Władze Warszawy zadecydowały o ponownym zamknięciu Wału Miedzeszyńskiego: w nocy z poniedziałku na wtorek (od północy 7 czerwca br.), na cały wtorek i środę (8 i 9 czerwca br.).

W Świniarach w gminie Słubice i w Dobrzykowie gmina Gąbin cały czas trwają przygotowania do obrony przed spływającą Wisłą tzw. drugą falą wezbraniową. Dziś (7 czerwca br.) od godziny 7.00 rano w miejscowości Świniary służby przy pomocy śmigłowców układają wał przeciwpowodziowy. Dodatkowo planuje się ułożyć rękaw z piaskiem, co spowoduje zmniejszenie intensywności przepływu wody przez wyrwę. Prace mają zmniejszyć ewentualne zalanie terenów gmin Słubice i Gąbin. Do gminy Gąbin (w Dobrzykowie) wysłano grupę 100 żołnierzy.

W związku z zagrożeniem powodziowym we wtorek i środę (8 i 9 czerwca) w Warszawie będą nieczynne wybrane placówki oświatowe: żłobki, przedszkola i szkoły w Wawrze, Białołęce, na Pradze Północ, Pradze Południe i jedna placówka na Mokotowie.

Zobacz też: Dokumentowanie szkód po powodzi i zawiadomienie ubezpieczyciela 

Województwo zachodniopomorskie

Sytuacja w regionie nie zmienia się. Nadal utrzymuje się wysoki stan wód na wodowskazach (choć woda powoli opada).

Woda zalała naturalne poldery zalewowe, podtopionych zostało 20 budynków mieszkalnych, w powiatach gryfińskim i myśliborskim.

Zobacz też: Rola edukacji powodziowej

Województwo wielkopolskie

Dziś rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.

Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.

W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla powodzian

Województwo pomorskie

Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.

Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.

Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro – meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.

Źródło: MSWiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

REKLAMA