REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 6 czerwca

Źródło: PSP Katowice
Źródło: PSP Katowice

REKLAMA

REKLAMA

Południe Polski kolejny dzień zmaga się z wielką wodą. Druga fala powodziowa wyrządza ogromne straty. Mieszkańcy Sandomierza znów bronią huty szkła - jednego z największych pracodawców w regionie.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:

REKLAMA

1. w dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 28 (na 244, łączna liczba stacji w dorzeczu Wisły ) stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Zawichoście na Wiśle o 225 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 59 stacjach wodowskazowych;
2. w dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 45 (na 217, łączna liczba stacji w dorzeczu Odry) stacjach wodowskazowych, maksymalnie: w Bielinku na Odrze o 195 cm Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 31 stacjach wodowskazowych. W tym w zlewni Warty przekroczenia stanów alarmowych zanotowano na 18 stacjach wodowskazowych, maksymalnie we Wronkach na Warcie o 176 cm. Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 6 stacjach wodowskazowych.

Województwo lubelskie

Lubelszczyzna kolejny dzień przygotowuje się na gwałtowny wzrost wody w Wiśle. Służby ratownicze spodziewają się dotarcia fali kulminacyjnej w ciągu 8 do 10 godzin.

Wisła płynąca przez tereny województwa lubelskiego wciąż jest groźna. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach kraśnickim i opolskim. Woda zagraża także mieszkańcom powiatu puławskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim prowadzone są na wałach przeciwpowodziowych w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.

REKLAMA

Po przerwaniu 5 czerwca br. wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa teren gminy Wilków. Obecnie woda dotarła do granic administracyjnych gminy i powoli wchodzi na tereny sąsiedniej gminy Łaziska. W akcji ratowniczej na tym terenie uczestniczy około 600 osób. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż kilkuset mieszkańców zdecydowało się na pozostanie w swoich domach.

Po przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych jest ponad 90 gospodarstw w miejscowościach: Popów, Bliskowice i Świeciechów. Prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału przeciwpowodziowego w Dolinie Janiszowskiej.

W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce. W gminie Janowiec wójt prewencyjnie wydał zarządzenie o ewakuacji ludności, mienia i zwierząt z miejscowości będących najbardziej zagrożonych zalaniem tj. Brześce, Kolonia Brześce i Janowiec.

Dziś (6 czerwca br.) do odwołania, zamknięta zostaje droga wojewódzka nr 824 Puławy – Kazimierz Dolny. Z drogi korzystać będą mogły wyłącznie służby ratownicze biorące udział w akcji przeciwpowodziowej.

Województwo podkarpackie

W ciągu minionej doby zanotowano wzrosty poziomu wody powyżej stanów alarmowych. W niektórych miejscach wzrosty te wynosiły nawet ponad 3 m.

Wczoraj (5 czerwca br.) w Sandomierzu doszło do rozmycia wału opaskowego w Koćmierzowie i ponownego zalania obszaru prawobrzeżnej części Sandomierza, czterech dzielnic Tarnobrzega oraz pięciu miejscowości w gminie Gorzyce (Furmany, Trześń, Zalesie Gorzyckie, Sokolniki oraz Orliska)

Poziom wody w Wisłoce obniża się. W Jaśle poniżej stanu alarmowego. W Mielcu służbom ratowniczym udało się w dużym stopniu zminimalizować skutki przepływu wód wezbraniowych.

W powiecie łańcuckim przerwane zostały wały w miejscowości Głuchów. W gminie Białobrzegi i Czarna zalanych zostało około 330 gospodarstw wzdłuż Wisłoka.

W powiecie rzeszowskim w miejscowości Chmielnik i Dąbrówka Starzeńska zostało uszkodzonych 7 budynków wskutek osunięcia się ziemi. Ewakuowano 29 mieszkańców.

REKLAMA

W powiecie tarnobrzeskim po przerwaniu wału na Wiśle w Koćmierzowie woda zaczęła zalewać osiedle Wielowieś a następnie osiedla Zakrzów, Sobów, Sielec. Ogłoszono ewakuację zagrożonych osiedli – ewakuowało się około 150 mieszkańców.

W mieście Tarnobrzeg do ewakuacji przygotowanych było 2800 osób, niewiele osób wyraziło zgodę na upuszczenie domów. Przez przerwane wały na rzece Wisła, Trześniówka oraz na rzece Łęg zalane zostały ponownie miejscowości Zalesie Gorzyckie, Trześń, Sokolniki, Orliska, Furmany w Gminie Gorzyce. Zalanych zostało około 980 gospodarstw zamieszkanych przez 3700 mieszkańców. W punktach ewakuacji znajduje się około 530 osób. Większość pozostała w swoich domach.

W powiecie jasielskim zalane zostało miasto Jasło, gmina Jasło, gmina Skołyszyn, miejscowość Kołaczyce i Brzyska. Po wykonaniu kontrolowanego przekopu w wałach woda zaczęła spływać z zalanych dzielnic Jasła.

W powiecie strzyżowskim woda zerwała kładki. Uaktywniły się osuwiska w miejscowościach: Strzyżów, Żarnowa, Glinik Górny, Przedmieście Czudeckie. Ewakuowano 15 osób.

W powiecie leżajskim zalanych zostało 200 zabudowań w gminach: Leżajsk, Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, Kuryłówka.

W powiecie dębickim zalane zostały miejscowości: Brzostek, Nawsie Brzosteckie, Zawadka Brzostecka, Grudna Górna, Grudna Dolna, Opacionka, Bukowa, Siedliska Bogusz, Januszkowice, Kamienica Dolna, Skurowa. Uaktywniło się 10 osuwisk.

Na terenie powiatu mieleckiego podtopienia występują na terenie wszystkich gmin. Ucierpiało kilkaset posesji i budynków.

Wskutek osunięcia się ziemi pod droga krajową nr 9 w miejscowości Dukla został zamknięty szlak komunikacyjny na Słowację.

Województwo świętokrzyskie

Wczoraj (5 czerwca br.) w Sandomierzu o godz. 21.00 woda rozszczelniła na odcinku 300 m. wał opaskowy na Wiśle w Sandomierzu-Koćmierzowie, który był naprawiany od 2 czerwca br. przez 300 ratowników dysponujących ciężkim sprzętem.

Przy wałach przeciwpowodziowych na terenie miasta pracuje 1000 ratowników, w tym 200 żołnierzy, 2 amfibie i 2 śmigłowce, które dostarczają piasek i worki oraz wzmacniają wał wiślany w sąsiedztwie zakładu.

Ratownicy dowożą mieszkańcom prawobrzeżnej części miasta wodę, żywność, i leki. Policjanci na łodziach czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców i ich mienia.

W powiecie staszowskim w gminie Połaniec, woda w wyrwie wału wiślanego w Rybitwach zagraża m.in. miejscowościom: Rybitwy i Ruszcza. Zalanych zostało ponad 120 gospodarstw.

W dalszym ciągu trwa umacnianie opaski na wale cofkowym na rzece Rejterówka oraz podwyższany jest wał wiślany w miejscowości Maśnik w gminie Łubnice.

W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa likwidacja przesiąknięć i przebić przy wałach wiślanych na Kanale Strumień. W zagrożonym rejonie pracuje 71 żołnierzy i 1 amfibia.

Na terenie wszystkich powiatów i gmin nadwiślańskich województwa świętokrzyskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Zobacz: Dokumentowanie szkód po powodzi

Województwo małopolskie

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Tarnowie, Oświęcimiu i Nowym Sączu, w 4 powiatach i 10 gminach, pogotowia przeciwpowodziowe w Krakowie, 6 powiatach i w 9 gminach. Stany alarmowe wód przekroczone są w 5 miejscach (na Wiśle, Dunajcu i Szreniawie),a stany ostrzegawcze w 13.

Minionej doby prowadzono prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw, które powstały w wałach ochronnych. We wszystkich gminach zabezpieczano osuwiska, wypompowywano wodę z piwnic, studni, rozlewisk oraz udrażniano rowy i przepusty.

Dziś (6 czerwca br.) spodziewane jest dalsze obniżanie się poziomu wody na rzekach. Przy uszczelnianiu i naprawie wałów przeciwpowodziowych pracować będą dodatkowe oddziały wojska i 3 śmigłowce.

Nadal poważna sytuacja jest w powiecie dąbrowskim. Stale zwiększają się rozlewiska na terenie gminy Szczucin. W miejscowości Słupiec z wyrwy, która powstała w wale Wisły wydostaje się woda, która zalewa miejscowości: Słupiec, Borki, Maniów, Załuże, Dąbrowica, Wola Szczucińska. Z terenów gminy Szczucin ewakuowano 1081 osób. Dziś (6 czerwca br.) przy uszczelnianiu wałów Wisły w Słupcu pracować będą
2 śmigłowce.

W gminie Olesno utrzymuje się bardzo wysoki stan rzeki Żabnica. Awaria przepompowni w Dąbrówkach Breńskich grozi zalaniem miejscowości Dąbrówki Breńskie i części okolicznych gmin.

Wciąż wzrasta poziom wody na rozlewiskach w gminie Bolesław gdzie prowadzone są prace zabezpieczające. Podtopione są gospodarstwa i budynki mieszkalne. Na razie nie prowadzono ewakuacji mieszkańców. Zwiększa się teren podtopień na terenie gminy Gręboszów (wynika to z zamknięcia śluz na kanale Hubenickim).

W powiecie bocheńskim uaktywniły się osuwiska. W Bochni zawalił się jeden budynek, a kilka innych jest zagrożonych.

W powiecie brzeskim w gminie Szczurowa trwają prace przy uszczelnianiu wału przeciwpowodziowego, w miejscowości Kwików (działania wspomaga śmigłowiec).

W dalszym ciągu zalane są miejscowości: Wola Przemykowska - Natków, Książe Kopacze, Kopacze Wielkie oraz Kwików. Częściowo zalane są miejscowości: Zaborów, Szczurowa-Brzezinki oraz Szczurowa. W gminie Borzęcin w miejscowości Bielcza woda cofa się do koryta rzeki Uszwica, jednak z powodu dużej ilości błota i mułu na razie nie można dotrzeć do wyrwy w wale, aby ją uszczelnić. Trwają prace w Borzęcinie Górnym, tam uszkodzona została korona wału.

W Muszynie (powiat nowosądecki) na potoku Muszynka zerwane są 4 mosty, a 1 jest uszkodzony. Zalanych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. W miejscowości Milik uszkodzone są 2 mosty, kanalizacja sanitarna i droga główna. W Starym Sączu koryto rzeki Poprad przesunęło się o około 10 m i stanowi zagrożenie dla budynku ośrodka zdrowia, remizy OSP, budynków mieszkalnych, szkoły podstawowej, ośrodka wypoczynkowego oraz kompleksu sportowego Barciczanka.

W powiecie tarnowskim obniża się poziom wody na rozlewisku w Woli Rogowskiej i Jadownikach. W gminach Żabno i Wierzchosławice trwa intensywne wypompowywanie wody z powstałych rozlewisk. Obniżenie się poziomu wody na Dunajcu pozwoliło na otwarcie się śluz co pomaga w odpływie nagromadzonej wody. W gminie Tuchów oprócz wypompowywania wody trwa również usuwanie mułu pozostawionego przez rzekę Biała.

W dalszym ciągu występują utrudnienia komunikacyjne. W trzech miejscach nieprzejezdne są szlaki kolejowe. Z powodu osuwiska zamknięta jest droga krajowa nr 87 (miejscowość Piwniczna - Podolik w kierunku granicy). Utrudnienia występują w 10 miejscach na drogach wojewódzkich.

Utrudnienia kolejowe:

* Tarnów – Stróże;
* Nowy Sącz - Krynica/Muszyna;
* Stróże – Jasło.

Zobacz: Dowód osobisty utracony w powodzi

Województwo lubuskie

Stabilizuje się sytuacja na Odrze. Nadal przekroczone są stany alarmowe, ale woda opada o kilka centymetrów na dobę. Wały przeciwpowodziowe są cały czas monitorowane.

W związku z normalizowaniem się sytuacji powodziowej w Nowej Soli został przywrócony ruch na Alei Wolności i moście na kanale portowym.
Czoło fali kulminacyjnej Warty zbliża się do Parku Narodowego „Ujście Warty”, który jest naturalnym zbiornikiem zalewowym na wypadek powodzi. Fala kulminacyjna Warty w dalszym ciągu przepływa przez Skwierzynę i Gorzów, ale wzrost poziomu wody jest już niewielki, wynosi 2 cm na dobę.

Uszczelnione wały przeciwpowodziowe wytrzymują napór wody. Strażacy i ratownicy z Niemiec likwidują lokalne przesiąknięcia. Do działań przeciwpowodziowych na terenie całego województwa przygotowanych jest około 2000 osób.

Zobacz: Jak się zabezpieczyć przed stratami powodziowymi

Województwo mazowieckie

Na terenie powiatu płockiego od godzin rannych prowadzone są prace przy budowie wału (umacnianie opaski) na wysokości Świniar. Przy budowie pracują jednostki wojskowe łącznie około 300 żołnierzy, 4 amfibie, 3 śmigłowce Mi-8. W rejonie działań (Dobrzyków i Świniary) bierze udział około 470 strażaków.

Wczoraj (5 czerwca br.) śmigłowce wojskowe zrzuciły około 220 siatek z gruzem starając się załatać wyrwę w miejscowości Świniary. Również od wczoraj (5 czerwca br.) w rejonie wyrwy rozpoczęła prace pogłębiarka. Dzisiaj (6 czerwca br.) śmigłowce rozpoczęły kursy z kolejnymi partiami siatek z gruzem. Dziś wieczorem (6 czerwca br.) ze względu na zbliżającą się falę powodziową planuje się zakończenie prac.

W gminie Słubice dziś (6 czerwca br.) podobnie jak wczoraj prowadzone są działania związane z zabezpieczeniem wyrwy w wale przeciwpowodziowym w Świniarach. Została naprawiona droga gminna w Świniarach, która prowadzi do wyrwy w wale przeciwpowodziowym. Trwa naprawa dróg dojazdowych do wału w miejscowości Piotrkówek oraz Rybaki. Przewiduje się, że dziś (6 czerwca br.) prace te zostaną zakończone.

Zobacz: Powrót do domu po powodzi

Województwo wielkopolskie

W dalszym ciągu, na całej długości Warty w Wielkopolsce odnotowywane są spadki poziomu wody. Pomimo przekroczonych stanów alarmowych woda systematycznie opada.

W Poznaniu nurt Warty znacząco się obniżył i sięga poniżej sześciu metrów. Dziś (6 czerwca br.) poranny odczyt na wodowskazie przy moście Rocha pokazał 596 cm.

W nadwarciańskich Obornikach i Wronkach również notuje się spadki. We Wronkach woda sięga 597 cm (6 czerwca br., godz. 9.00), a spadki stanów w ciągu doby wyniosły 17 cm. Nadal ze zbiornika Jeziorsko utrzymywany jest zrzut 180 metrów sześciennych wody na sekundę. W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy utrzymywany jest w 46 gminach i miastach województwa.

Zobacz: Infolinia dla powodzian

Województwo łódzkie

Stabilizuje się sytuacja powodziowa na obszarze całego województwa łódzkiego.

W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych – miejscowości Januszewice, Sulejów), zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych (lokalnie w strefie stanów alarmowych – miejscowości Osjaków, Uniejów).

Na 5 posterunkach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe (maksymalnie przekroczenie stanu alarmowego o 32 cm w Osjakowie na rzece Warcie), zaś na kolejnych 5 stany ostrzegawcze (maksymalnie przekroczenie stanu ostrzegawczego o 47 cm w Sulejowie na rzece Pilicy).

Zobacz: Praktyczne rady dla powodzian

Województwo zachodniopomorskie

Na terenie województwa nie stwierdzono uszkodzeń oraz przecieków wałów przeciwpowodziowych.

W Chojnie, Widuchowej, Cedyni i Gryfinie sytuacja stabilizuje się. W Nawodnej i Garnowie, powoli schodzi woda z pól. Cały czas prowadzone jest monitorowanie i patrolowanie wałów.

W Szczecinie, przy Moście Długim w przeciągu doby, woda opadła o 9 cm. Poziom jest niższy o 17 cm, od stanu ostrzegawczego. Podobna sytuacja ma miejsce w Szczecinie Podjuchach, gdzie poziom wody od wczoraj (5 czerwca br.) spadł o 16 cm i nie przekracza już stanu alarmowego.

Nadal nieprzejezdne są drogi: Gryfino-Mescherin, Krajnik Dolny-Zatoń oraz Ognica-Widuchowa. W Szczecinie, wciąż zamknięta jest ul. Dobrej Nadziei wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Wyspie Puckiej.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

Województwo dolnośląskie

Fala kulminacyjna na Odrze dziś (6 czerwca br.) dotarła do Oławy. Dzięki uruchomieniu polderu zalewowego Lipki – Oława udało się czasowo wstrzymać rosnącą tendencję na wodowskazie w tym mieście. Druga fala wezbraniowa jest dosyć długa, co spowoduje dłuższe utrzymywanie się wysokich stanów na wodowskazach w tym rejonie.

Nie uległa zmianie prognoza wejścia drugiej fali kulminacyjnej do Wrocławskiego Węzła Wodnego. We Wrocławiu pojawi się ona dziś w godzinach między 18 a 22 i zakładana kulminacja osiągnie w Trestnie około 520-540cm.

Dolny Śląsk jest przygotowany na przejście drugiej fali wezbraniowej na Odrze. Wczoraj został zbudowany dodatkowy wał, który będzie chronił Jelcz – Laskowice. Zostały tam też skierowane dodatkowe siły wojska i straży pożarnej. Również wał w okolicach Kotowic i Siedlec został wzmocniony i przygotowany na przejście drugiej fali na Odrze.

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na północ wszystkie powiaty przez które przepływa Odra są w pełnej gotowości do podjęcia działań na wypadek ewentualnego zagrożenia. Wały przeciwpowodziowe są przez cały czas monitorowane.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA