Pomoc dla rolników poszkodowanych w powodzi
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc dla rolników
REKLAMA
Program zakłada m.in. udzielenie jednorazowego zasiłku celowego w wysokości 2.000 zł, dla rodzin prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni do 5 ha, oraz 4.000 zł dla prowadzących gospodarstwa o powierzchni powyżej 5 ha. Przy przyznawaniu zasiłku celowego nie będzie przeprowadzany wywiad środowiskowy i nie będzie stosowane kryterium dochodowe.
REKLAMA
Pomoc dla producentów rolnych musi być zmniejszona o połowę, jeśli nie ubezpieczyli oni co najmniej 50 procent średniej rocznej produkcji rolnej lub dochodu związanego z tą produkcją od ryzyka szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.
Program pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach i działach specjalnych produkcji rolnej powstały szkody spowodowane przez powódź, obsunięcia ziemi i huragan w 2010 roku, przewiduje udzielenie kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji rolnej a także poręczeń i gwarancji spłaty tych kredytów. Obecnie są one oprocentowane w wysokości 2 procent w skali roku.
Pomoc poszkodowanym producentom rolnym ma być udzielana także w formie:
* odraczania terminu płatności składek z tytułu ubezpieczenia w KRUS, rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzania w całości lub części bieżących składek - na indywidualny wniosek rolnika;
* odraczania i rozkładania na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia;
* stosowania przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym za 2010 r.
Zobacz również serwis: Powódź 2010
O pomoc w ramach programu będą mogli się ubiegać rolnicy, w których gospodarstwach, szkody spowodowane przez powódź i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, wyniosą średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej (w stosunku do produkcji z 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo 3 lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody z pominięciem roku o wielkości produkcji najwyższej i najniższej). Szkody muszą zostać oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat