Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca
REKLAMA
REKLAMA
Województwo podkarpackie
REKLAMA
REKLAMA
Na rzekach województwa podkarpackiego przemieszczają się fale kulminacyjne. Stany alarmowe są przekroczone: na rzece Wisłoka pomiędzy wodowskazami Pustków i Mielec o 2,3 m (z tendencją wzrostową w Mielcu), na rzece Wisłok przy ujściu do Sanu stan o około 1 m, na rzece San pomiędzy Jarosławiem, a ujściem do Wisły o około 70 cm. Fala kulminacyjna na Wiśle na wodowskazie w Szczecinie przewidywana jest na godziny popołudniowe (poziom wody może osiągnąć 920 cm – stan alarmowy przekroczony o ok. 2,5 m).
Po przerwaniu wału na rzece Wisłoce w Jaśle na ul. Sikorskiego (wyrwa 30 m) zostały zalane ulice: Szkolna, Sikorskiego, Mickiewicza, Szajnochy i osiedle XX-lecia (250 budynków jednorodzinnych i bloki mieszkalne). W wyniku przelania się wody przez wały na rzece Ropa zostały zalane miejscowości w gminach: Kołaczyce (7 miejscowości – 150 budynków), Skołyszyn (12 miejscowości 300 budynków). W gminie Jasło zalanych 70 budynków w 5 miejscowościach. W gminie Brzyska w 5 miejscowościach zalanych zostało 30 budynków. Ogółem na terenie powiatu jasielskiego zalanych zostało około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce. Wczoraj (5 czerwca br.) w godzinach wieczornych został przerwany wał na rzece Jasiołka (wyrwa 30 m). Zalana została m.in. Komenda Powiatowa PSP w Jaśle.
W powiecie dębickim nastąpiło przelanie wody przez wały przeciwpowodziowe na rzekach: Gogołówka, Dulcza i Wisłoka na terenie gmin: Brzostek, Pilzno, Jodłowa, Czarna, Żyraków oraz w gminie i mieście Dębica. Zalanych zostało około 600 budynków, ewakuowano ponad 200 osób. Wystąpiło 10 osuwisk domów w miejscowościach Latoszyn, Podgrodzie, Pilzno, Strzegocice - wydano decyzje o zakazie powrotu do tych budynków ze względu na zły stan techniczny. W wyniku przechylenia się pod naporem wody żurawia budowlanego na moście w Pilźnie został wstrzymany ruch na drodze krajowej nr 4 – policja zorganizowała objazdy. W godzinach porannych wystąpiło także przesiąkanie wałów na Wisłoce w Dębicy. Podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Słoneczne (około 9 tys. osób).
W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie.
W powiecie tarnobrzeskim przerwaniu uległy wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka oraz na rzece Łęg. Ucierpiały miejscowości: Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.
W powiecie rzeszowskim na przerwane wały na rzece Wisłok w miejscowości Terliczka położono 120 metrowy rękaw przeciwpowodziowy.
Województwo mazowieckie
Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra (6 czerwca br.) od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiegozachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dziś (5 czerwca br.) od godz. 12 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.
Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków w podwarszawskich gminach Piaseczno, Konstancin Jeziorna i Lesznowola.
W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce Mi-17 z jednostki w Leźnicy Wielkiej. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Wisła przerwała wały w Świniarach 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości, ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców.
Mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice zostali poinformowani o ewentualnych ewakuacjach. W Dobrzykowie strażacy umacniają wał przeciwpowodziowy.
Województwo łódzkie
REKLAMA
W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na pięciu wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych czterech stany ostrzegawcze.
Zgodnie z decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy zmniejszono do poziomu 70,00 m3/s (przy dopływie 69,40 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 14,6% (12,90 mln m3).
Województwo małopolskie
Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach.
Wciąż trudna jest sytuacja na wschodzie województwa. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów – Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże – Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.
Na terenie województwa małopolskiego trwają prace polegające na monitorowaniu i zabezpieczaniu osuwisk. Służby podjęły także pracę przy zabezpieczaniu i naprawie wałów przeciwpowodziowych. Cały czas trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i posesji, udrażnianie przepustów i rowów.
W Krakowie Wisła opada - wodowskaz w Bielanach pokazuje 538 cm (przekroczony stan alarmowy o 18 cm). W mieście wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Śluzy wałowe są częściowa zamknięte, bramy w murach bulwarowych przy ul. Kościuszki zostały zamknięte. Wały są monitorowane.
W Gminie Szczurowa (powiat brzeski) w miejscowości Księże Kopacze trwa naprawianie uszkodzonych wałów na rzece Uszwica. W miejscowościach Wola Przemykowska i Natków trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków.
W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec doszło dziś w nocy (5 czerwca br.) do rozszczelnienia wału na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy.
W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) nastąpiło podtopienie terenów nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.
W powiecie nowosądeckim w gmina Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób.
W powiecie tarnowski trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. W gminach Ciężkowice i Tuchów wypompowywana jest woda z zalanych budynków.
W chwili obecnej bez prądu pozostaje ponad 7 tys. odbiorców. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.
Zobacz: Skutki powodzi dla przedsiębiorców
Województwo świętokrzyskie
W Sandomierzu z terenu województwa podkarpackiego z rozerwanej opaski prawobrzeżnego i lewobrzeżnego wału Trześniówki oraz od południa (z terenu Wielowsi -dzielnicy Tarnobrzega) zalewana jest prawobrzeżna część miasta. Przerwano wypompowywanie wody ze względu na brak miejsca do jej spuszczania. W dalszym ciągu strażacy i żołnierze wzmacniają specjalne opaski na wałach w Sandomierzu-Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wód na Wiśle istnieje zagrożenie przelania się wody w tym miejscu.
W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W miejscowości Winnica ewakuowano 3 gospodarstwa ze względu na przelewanie się wody przez wał cofkowy Wisły na rzece Czarna Staszowska.
W dalszym ciągu trwa umacnianie opaski na wale cofkowym na rzece Rejterówka oraz podwyższanie wału przeciwpowodziowego na Wiśle w miejscowości Maśnik w gminie Łubnice. W tych gminach pracuje 100 żołnierzy.
W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa likwidacja przesiąknięć na wałach wiślanych i na Kanale Strumień. Skierowano w ten rejon 75 żołnierzy i amfibię. W gminie Nowy Korczyn wczoraj (4 czerwca br.) o godz. 23.30 wójt podjął decyzję o ewakuacji wsi leżących przy ujściu Nidy do Wisły: Łęka, Podzamcze, Podraje i Zawodzie.
W powiecie kazimierskim w miejscowościach wzdłuż rzeki Nidzicy podtopieniu uległy liczne gospodarstwa. Zamknięta jest część dróg powiatowych i gminnych.
Zobacz: Jak przygotować rodzinę do powodzi
Województwo lubelskie
Dziś nad ranem (05 czerwca br.) po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. O godz. 10.00 wyrwa miała już około 100 metrów długości. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż wielu mieszkańców decyduje się na pozostanie w swoich domach.
Ze względu na zagrożenie większość służb ratowniczych została wycofana z wału w Zastowie Polanowskim i Zastowie Karczmiskim już w nocy. Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim są prowadzone na wałach w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.
Po wczorajszym przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych zostało ponad 90 gospodarstw w miejscowościach Popów, Bliskowice i Świeciechów. Jednocześnie prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału w Dolinie Janiszewskiej.
W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce.
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Wiśle w Annopolu może wzrosnąć do jutra o około 40 cm, a od poniedziałku przewidywane jest obniżanie się poziomu wody. W Puławach stan wody może wzrosnąć do poniedziałku o około 130 cm, a w Dęblinie o około metr. Obniżenie poziomu wody w Wiśle w Puławach i Dęblinie jest przewidywane we wtorek.
Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi
Województwo lubuskie
Poziom Warty w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 516 cm - przez miasto przechodzi właśnie fala kulminacyjna. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych. Zabezpieczono przed podtopieniem przystań wioślarską AZS i schronisko dla zwierząt w Gorzowie. Natomiast Warta w Kostrzynie opada, ale fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do miasta. Zabezpieczone są ważne obiekty i zakłady pracy. Na terenie Kostrzyna wciąż obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych.
Poziom wody na Warcie w Skwierzynie nie podnosi się. W mieście w dalszym ciągu pracują ratownicy z Niemiec, którzy wypompowują wodę z Kanału Skwierzyna.
Zobacz: Gdzie szukać pomocy - infolinia dla powodzian
Województwo zachodniopomorskie
Poziom wody na Odrze systematycznie obniża się, jednak stany alarmowe przekroczone są nadal w Gryfinie, Widuchowej, Bielinku i Gozdowicach.
Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Wczoraj (4 czerwca br.) odwołano alarm w powiecie polickim, w gminach: Police, Nowe Warpno i Kołbaskowo obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W Trzebieży Zalew Szczeciński osiągnął o godz. 6.00 poziom o 14 cm niższy od stanu ostrzegawczego.
W Szczecinie, wodowskaz przy Moście Długim wskazywał dziś (5 czerwca br.) o godz. 9.30 stan wody niższy o 6 cm, od stanu ostrzegawczego. W ciągu doby Odra opadła w tym miejscu o 8 cm.
Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa oraz ul. Dobrej Nadziei w Szczecinie, wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Wyspie Puckiej.
Zobacz serwis: Powódź 2010
Województwo wielkopolskie
Poprawia się sytuacja powodziowa w województwie - fala kulminacyjna na Warcie minęła już Wielkopolskę. Mimo przekroczonego o 1,5 m stanu alarmowego, widać wyraźne spadki na Warcie w Poznaniu. Dziś (5 czerwca br.) o godzinie 11.30 wodowskaz przy Moście Rocha w stolicy Wielkopolski wskazywał 614 cm. Spadki notuje się na całej długości Warty. W Śremie woda sięga 527 cm, w Obornikach 661 cm, a we Wronkach 617 cm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat