REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

www.szczurowa.pl
www.szczurowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Województwo podkarpackie

REKLAMA

REKLAMA

Na rzekach województwa podkarpackiego przemieszczają się fale kulminacyjne. Stany alarmowe są przekroczone: na rzece Wisłoka pomiędzy wodowskazami Pustków i Mielec o 2,3 m (z tendencją wzrostową w Mielcu), na rzece Wisłok przy ujściu do Sanu stan o około 1 m, na rzece San pomiędzy Jarosławiem, a ujściem do Wisły o około 70 cm. Fala kulminacyjna na Wiśle na wodowskazie w Szczecinie przewidywana jest na godziny popołudniowe (poziom wody może osiągnąć 920 cm – stan alarmowy przekroczony o ok. 2,5 m).

Po przerwaniu wału na rzece Wisłoce w Jaśle na ul. Sikorskiego (wyrwa 30 m) zostały zalane ulice: Szkolna, Sikorskiego, Mickiewicza, Szajnochy i osiedle XX-lecia (250 budynków jednorodzinnych i bloki mieszkalne). W wyniku przelania się wody przez wały na rzece Ropa zostały zalane miejscowości w gminach: Kołaczyce (7 miejscowości – 150 budynków), Skołyszyn (12 miejscowości 300 budynków). W gminie Jasło zalanych 70 budynków w 5 miejscowościach. W gminie Brzyska w 5 miejscowościach zalanych zostało 30 budynków. Ogółem na terenie powiatu jasielskiego zalanych zostało około 650 budynków. Ewakuowano 358 osób, w tym 21 przez śmigłowce. Wczoraj (5 czerwca br.) w godzinach wieczornych został przerwany wał na rzece Jasiołka (wyrwa 30 m). Zalana została m.in. Komenda Powiatowa PSP w Jaśle.

W powiecie dębickim nastąpiło przelanie wody przez wały przeciwpowodziowe na rzekach: Gogołówka, Dulcza i Wisłoka na terenie gmin: Brzostek, Pilzno, Jodłowa, Czarna, Żyraków oraz w gminie i mieście Dębica. Zalanych zostało około 600 budynków, ewakuowano ponad 200 osób. Wystąpiło 10 osuwisk domów w miejscowościach Latoszyn, Podgrodzie, Pilzno, Strzegocice - wydano decyzje o zakazie powrotu do tych budynków ze względu na zły stan techniczny. W wyniku przechylenia się pod naporem wody żurawia budowlanego na moście w Pilźnie został wstrzymany ruch na drodze krajowej nr 4 – policja zorganizowała objazdy. W godzinach porannych wystąpiło także przesiąkanie wałów na Wisłoce w Dębicy. Podjęto decyzję o ewakuacji osiedla Słoneczne (około 9 tys. osób).

W powiecie ropczycko-sędziszowskim uaktywniły się osuwiska w miejscowościach Zagórzyce i Łączki Kucharskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W powiecie tarnobrzeskim przerwaniu uległy wały przeciwpowodziowe na rzece Trześniówka oraz na rzece Łęg. Ucierpiały miejscowości: Trześń, Gorzyce, Orliska, Wrzawy.

W powiecie rzeszowskim na przerwane wały na rzece Wisłok w miejscowości Terliczka położono 120 metrowy rękaw przeciwpowodziowy.

Województwo mazowieckie

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra (6 czerwca br.) od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiegozachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dziś (5 czerwca br.) od godz. 12 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.

Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków w podwarszawskich gminach Piaseczno, Konstancin Jeziorna i Lesznowola.

W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce Mi-17 z jednostki w Leźnicy Wielkiej. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Wisła przerwała wały w Świniarach 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości, ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice zostali poinformowani o ewentualnych ewakuacjach. W Dobrzykowie strażacy umacniają wał przeciwpowodziowy.

Województwo łódzkie

REKLAMA

W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na pięciu wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych czterech stany ostrzegawcze.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy zmniejszono do poziomu 70,00 m3/s (przy dopływie 69,40 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 14,6% (12,90 mln m3).

Województwo małopolskie

Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach.

Wciąż trudna jest sytuacja na wschodzie województwa. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów – Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże – Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.

Na terenie województwa małopolskiego trwają prace polegające na monitorowaniu i zabezpieczaniu osuwisk. Służby podjęły także pracę przy zabezpieczaniu i naprawie wałów przeciwpowodziowych. Cały czas trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i posesji, udrażnianie przepustów i rowów.

W Krakowie Wisła opada - wodowskaz w Bielanach pokazuje 538 cm (przekroczony stan alarmowy o 18 cm). W mieście wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Śluzy wałowe są częściowa zamknięte, bramy w murach bulwarowych przy ul. Kościuszki zostały zamknięte. Wały są monitorowane.

W Gminie Szczurowa (powiat brzeski) w miejscowości Księże Kopacze trwa naprawianie uszkodzonych wałów na rzece Uszwica. W miejscowościach Wola Przemykowska i Natków trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków.

W gminie Szczucin (powiat dąbrowski) w miejscowości Słupiec doszło dziś w nocy (5 czerwca br.) do rozszczelnienia wału na Wiśle. Ogłoszono natychmiastową ewakuację ludności (około 3 tys. osób) z terenu gminy.

W Gorlicach podtopione są budynki mieszkalne. Trwa wypompowywanie wody. W gminie Biecz (powiat gorlicki) nastąpiło podtopienie terenów nad rzeką Ropą. Przy użyciu helikoptera i pontonów ewakuowano 50 osób. Na terenie gminy wystąpiło 20 osuwisk, zalanych zostało 5 przepompowni. W gmina Łużna (powiat gorlicki) uszkodzone są 4 mosty, podtopione budynki mieszkalne i gospodarcze.

W powiecie nowosądeckim w gmina Muszyna zalane są ulice. Zalało również wsie Milik, Żegiestów, Szczawnik. Zniszczone są trzy mosty na potoku Muszynianka. Ewakuowano około 200 osób.

W powiecie tarnowski trwa wypompowywanie wody z rozlewiska w gminie Wietrzychowice. Dostarczana jest woda i żywność dla ludzi i pasza dla zwierząt. W gminach Ciężkowice i Tuchów wypompowywana jest woda z zalanych budynków.

W chwili obecnej bez prądu pozostaje ponad 7 tys. odbiorców. Przy usuwaniu skutków powodzi pracuje 5578 strażaków PSP i OSP oraz 264 żołnierzy.

Zobacz: Skutki powodzi dla przedsiębiorców

Województwo świętokrzyskie

W Sandomierzu z terenu województwa podkarpackiego z rozerwanej opaski prawobrzeżnego i lewobrzeżnego wału Trześniówki oraz od południa (z terenu Wielowsi -dzielnicy Tarnobrzega) zalewana jest prawobrzeżna część miasta. Przerwano wypompowywanie wody ze względu na brak miejsca do jej spuszczania. W dalszym ciągu strażacy i żołnierze wzmacniają specjalne opaski na wałach w Sandomierzu-Koćmierzowie. Z uwagi na nasiąknięte wały oraz na występowanie wysokich stanów wód na Wiśle istnieje zagrożenie przelania się wody w tym miejscu.

W powiecie staszowskim w gminie Połaniec woda z wyrwy wału wiślanego w Rybitwach zagraża miejscowościom Rybitwy i Ruszcza. Zalanych jest ponad 100 gospodarstw. W miejscowości Winnica ewakuowano 3 gospodarstwa ze względu na przelewanie się wody przez wał cofkowy Wisły na rzece Czarna Staszowska.

W dalszym ciągu trwa umacnianie opaski na wale cofkowym na rzece Rejterówka oraz podwyższanie wału przeciwpowodziowego na Wiśle w miejscowości Maśnik w gminie Łubnice. W tych gminach pracuje 100 żołnierzy.

W powiecie buskim w gminie Pacanów trwa likwidacja przesiąknięć na wałach wiślanych i na Kanale Strumień. Skierowano w ten rejon 75 żołnierzy i amfibię. W gminie Nowy Korczyn wczoraj (4 czerwca br.) o godz. 23.30 wójt podjął decyzję o ewakuacji wsi leżących przy ujściu Nidy do Wisły: Łęka, Podzamcze, Podraje i Zawodzie.

W powiecie kazimierskim w miejscowościach wzdłuż rzeki Nidzicy podtopieniu uległy liczne gospodarstwa. Zamknięta jest część dróg powiatowych i gminnych.

Zobacz: Jak przygotować rodzinę do powodzi

Województwo lubelskie

Dziś nad ranem (05 czerwca br.) po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim woda zalewa ponownie teren gminy Wilków. O godz. 10.00 wyrwa miała już około 100 metrów długości. Prowadzona jest ewakuacja ludności, chociaż wielu mieszkańców decyduje się na pozostanie w swoich domach.

Ze względu na zagrożenie większość służb ratowniczych została wycofana z wału w Zastowie Polanowskim i Zastowie Karczmiskim już w nocy. Obecnie główne działania zabezpieczające w powiecie opolskim są prowadzone na wałach w Kępie Gosteckiej, Kępie Soleckiej i na wale rzeki Chodelki.

Po wczorajszym przerwaniu wału w Popowie w gminie Annopol w powiecie kraśnickim podtopionych zostało ponad 90 gospodarstw w miejscowościach Popów, Bliskowice i Świeciechów. Jednocześnie prowadzone są stale prace przy umacnianiu wału w Dolinie Janiszewskiej.

W powiecie puławskim nadal umacniany i podwyższany jest wał w Parchatce.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stan wody w Wiśle w Annopolu może wzrosnąć do jutra o około 40 cm, a od poniedziałku przewidywane jest obniżanie się poziomu wody. W Puławach stan wody może wzrosnąć do poniedziałku o około 130 cm, a w Dęblinie o około metr. Obniżenie poziomu wody w Wiśle w Puławach i Dęblinie jest przewidywane we wtorek.

Zobacz: Jak zabezpieczyć się przed stratami powodziowymi

Województwo lubuskie

Poziom Warty w Gorzowie Wielkopolskim wynosi 516 cm - przez miasto przechodzi właśnie fala kulminacyjna. Służby ratownicze pracują przy przesiąknięciach wałów przeciwpowodziowych. Zabezpieczono przed podtopieniem przystań wioślarską AZS i schronisko dla zwierząt w Gorzowie. Natomiast Warta w Kostrzynie opada, ale fala kulminacyjna nie dotarła jeszcze do miasta. Zabezpieczone są ważne obiekty i zakłady pracy. Na terenie Kostrzyna wciąż obowiązuje zakaz poruszania się samochodów ciężarowych.

Poziom wody na Warcie w Skwierzynie nie podnosi się. W mieście w dalszym ciągu pracują ratownicy z Niemiec, którzy wypompowują wodę z Kanału Skwierzyna.

Zobacz: Gdzie szukać pomocy - infolinia dla powodzian

Województwo zachodniopomorskie

Poziom wody na Odrze systematycznie obniża się, jednak stany alarmowe przekroczone są nadal w Gryfinie, Widuchowej, Bielinku i Gozdowicach.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w Szczecinie i w powiatach myśliborskim i gryfińskim. Wczoraj (4 czerwca br.) odwołano alarm w powiecie polickim, w gminach: Police, Nowe Warpno i Kołbaskowo obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W Trzebieży Zalew Szczeciński osiągnął o godz. 6.00 poziom o 14 cm niższy od stanu ostrzegawczego.

W Szczecinie, wodowskaz przy Moście Długim wskazywał dziś (5 czerwca br.) o godz. 9.30 stan wody niższy o 6 cm, od stanu ostrzegawczego. W ciągu doby Odra opadła w tym miejscu o 8 cm.

Nadal zamknięta jest droga nr 120 Gryfino-Mescherin, droga gminna Krajnik Dolny-Zatoń, droga Ognica-Widuchowa oraz ul. Dobrej Nadziei w Szczecinie, wzdłuż wału przeciwpowodziowego na Wyspie Puckiej.

Zobacz serwis: Powódź 2010

Województwo wielkopolskie

Poprawia się sytuacja powodziowa w województwie - fala kulminacyjna na Warcie minęła już Wielkopolskę. Mimo przekroczonego o 1,5 m stanu alarmowego, widać wyraźne spadki na Warcie w Poznaniu. Dziś (5 czerwca br.) o godzinie 11.30 wodowskaz przy Moście Rocha w stolicy Wielkopolski wskazywał 614 cm. Spadki notuje się na całej długości Warty. W Śremie woda sięga 527 cm, w Obornikach 661 cm, a we Wronkach 617 cm.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA