REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Infolinia dla powodzian

REKLAMA

REKLAMA

Osoby poszkodowane w powodzi mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje o przysługującej im pomocy pod specjalnymi numerami telefonów, które uruchomiły województwa.  

Uruchomione infolinie obsługują specjalnie wyznaczone osoby, które posiadają fachową wiedzę i są w stanie udzielić pomocy z różnych dziedzin.   

REKLAMA

Województwa najbardziej dotknięte powodzią uruchomiły numery telefonów informacyjnych. Mieszkańcy mogą dowiadywać się m.in. o zasady wypłaty zasiłków, jak radzić sobie z zanieczyszczoną wodą oraz na co należy zwrócić uwagę po powrocie do zalanego domu.

REKLAMA

Na numery infolinii mogą dzwonić także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Np. w województwie mazowieckim mogą skontaktować się z osobą koordynującą akcję przekazywania powodzianom środków do sprzątania zalanych gospodarstw oraz środków higieny osobistej. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię dla osób, które chcą przyjąć dzieci powodzian na wakacje.

Przy telefonach dyżury pełnią pracownicy urzędów wojewódzkich, wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, a w niektórych województwach (np. małopolskie) także przedstawiciele sanepidu i nadzoru budowlanego.

Województwo wielkopolskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Całodobowa infolinia pod numerem 987 dostępna z wszystkich sieci GSM i stacjonarnych (bezpłatna). Infolinię obsługuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego.

Województwo małopolskie

Bezpłatna infolinia pod numerem 800 200 400. Czynna będzie od 31 maja do 2 czerwca 2010 roku w godzinach od 9.00 do 17.00.
Na infolinię będzie można zadzwonić zarówno z aparatów stacjonarnych jak i telefonów komórkowych (operatorzy: ERA, PLUS, ORANGE).

Przy telefonach dyżurują pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

Województwo mazowieckie

Mazowiecki Urząd Wojewódzki - całodobowa infolinia dla powodzian, pracowników gmin i organizacji pozarządowych: numer 987 oraz 783 921 382.
Pod tym numerem można skontaktować się z osobą, która koordynuje akcję przekazywania powodzianom środków czystości do sprzątania zalanych gospodarstw oraz higieny osobistej.
Centrum Zarządzania Kryzysowego Płocka uruchomiło całodobowy numer (24) 367 15 70.
Starostwo powiatowe w Płocku uruchomiło całodobową infolinię dla powodzian - (24) 267 68 54.

Województwo kujawsko-pomorskie

Infolinia pod numerem 52 349 76 81 w godzinach pracy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (poniedziałek, środa, czwartek, piątek 7.30-15.30, wtorek 8.00-16.00).

Województwo lubelskie

Lubelski Urzędu Wojewódzki- informacje można uzyskać w godzinach 7:30 - 15:00 pod numerami telefonu (81) 74 24 405; (81) 74 24 270, w godzinach 7:30 - 20:00 pod numerem 605 111 253. Dzwoniąc na te numery można także skontaktować się z powołanymi przez wojewodę pełnomocnikami ds. pomocy humanitarnej.

Województwo dolnośląskie

Infolinia dla powodzian w godzinach od 8.00 do 20.00 pod numerem telefonu 509 857 808. Do dyspozycji zainteresowanych jest pracownik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Województwo śląskie

Całodobowa infolinia w urzędzie wojewódzkim - (32) 207 71 08.

Województwo świętokrzyskie

Infolinie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, działają codziennie od 7.30 do 16.00.
(41) 342 14 57 oraz (41) 342 18 54 - to numery, pod którymi można zgłaszać chęć pomocy powodzianom. Przy telefonach dyżurują pracownicy Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Województwo łódzkie

Całodobowa infolinii dla powodzian pod numerem 987 - bezpłatna dla mieszkańców województwa łódzkiego. Informacji udziela dyżurny operacyjny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Województwo zachodniopomorskie

Całodobowa infolinia obsługiwana przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: 0 800 170 010.

Województwo lubuskie

Całodobowa infolinia pod numerami telefonów (95) 7 115 393 oraz (95) 7 115 472 pracownicy urzędu wojewódzkiego udostępniają wszelkie informacje na temat stanu wód i dróg, zagrożenia powodziowego i dostępnych form pomocy w regionie.

Województwo podkarpackie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki - całodobowa infolinia dla powodzian pod numerami 987, (17) 867 13 17, (17) 867 13 19.

Województwo warmińsko-mazurskie

Bezpłatna, całodobowa infolinia pod numerem 800-401-601 dla osób, które chcą przyjąć dzieci powodzian na wakacje.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA