REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Źródło: MON
Źródło: MON

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Województwo śląskie

REKLAMA

Decyzją wojewody śląskiego od 2 czerwca br. alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz w miastach: Bielsko-Biała, Gliwice i Zabrze.

Województwo lubelskie

2 czerwca br. o godz. 15.00 wojewoda ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, gmin: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca, miast: Puławy i Dęblin.

REKLAMA

Stan poziomu wody w Wiśle w miejscowości Annopol w ciągu ostatnich sześciu godzin podniósł się o 12 cm, a w Puławach o 1 cm. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało wszystkie Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego z terenów gmin nadwiślańskich o nachodzących intensywnych opadach deszczu. Gotowość do ewentualnej akcji ratowniczej zgłaszają wszystkie służby wraz z wojskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwają prace przy odbudowie przerwanego wału w Popowie w powiecie kraśnickim oraz wału w powiecie opolskim w Zastowie Polanowskim gdzie odpompowywana jest woda do Wisły. Na miejscu pracuje ponad 21 pomp.
W powiecie puławskim sprawdzono wszystkie urządzenia hydrologiczne i stan wałów przeciwpowodziowych.

W gminach nadwiślańskich pracują powiatowi inspektorzy sanitarni, którzy przekazują miejscowej ludności środki dezynfekcyjne i rękawice lateksowe.

Województwo dolnośląskie

W ciągu ostatniej doby najwyższe opady zanotowano w dorzeczu górnej Odry i Olzy. W najbliższym czasie przewidywane są dalsze przybory wód w dorzeczu górnej Odry i na górnej Odrze. Jeżeli przewidywania synoptyków potwierdzą się, spodziewana druga fala wezbraniowa pojawi się na dolnośląskim odcinku Odry w najbliższy weekend.

Wszystkie obiekty na terenie województwa są przygotowane na nadejście ewentualnej fali wezbraniowej. Na zbiornikach retencyjnych ciągle tworzone są rezerwy na przyjęcie dodatkowej wody.

Trwają prace przygotowawcze pod budowę wału przeciwpowodziowego na wrocławskim osiedlu Kozanów. Wał w najwyższym punkcie ma osiągnąć wysokość 3,5-4 metrów. Osuwisko, które powstało przy śluzie w Bartoszowicach we Wrocławiu zostało naprawione i zabezpieczone. Obiekt jest przygotowany na ewentualną kolejną falę wezbraniowa na Odrze. Zabezpieczony zostanie także wał przeciwpowodziowy na odcinku Kotowice-Siedlce.
Prowadzony jest stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Starostowie w całym regionie otrzymali instrukcje działania na najbliższe.

Województwo podkarpackie

2 czerwca br. obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ocenił sytuację na podkarpackich rzekach po nocnych opadach deszczu i prognozowanych opadach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Wobec nadchodzącej fali kulminacyjnej najpilniejszą sprawą staje się załatanie wyrw, co jest niezwykle trudne ze względu na stan wałów i brak odpowiednich dróg dojazdowych. Nadchodząca fala może ponownie zagrozić zalanym wcześniej miejscowościom, gdzie zaczęły się właśnie parce porządkowe po poprzedniej fali powodziowej.

3 czerwca br. w zagrożone rejony zostaną skierowane pododdziały wojska ze specjalistycznym sprzętem.

Przygotowywana jest ponowna akcja ewakuacji zagrożonych miejscowości. Według oceny Państwowej Straży Pożarnej - w obszarze zagrożenia powodziowego ponownie może znaleźć się 9 tysięcy mieszkańców w powiecie tarnobrzeskim i mieleckim.

Województwo małopolskie

Lista osuwisk została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez gminy. Z uwagi fakt, że wciąż pojawiają się nowe osuwiska lista będzie ulegała zmianom.

REKLAMA

Wśród ogólnej liczby ponad 1300 osuwisk, część dotyczy terenów niezamieszkałych, część obejmuje drogi i budynki komunalne. Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Prawdopodobnie około 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia.
Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach Lanckorona (powiat wadowicki) - 97, (przesiedlenia wymaga 137 osób), gmina Laskowa (powiat limanowski) - 75 domów, Łososina Dolna (powiat nowosądecki) - 111 domów i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki) - 65 domów.

Lista osuwisk podana przez gminy będzie teraz weryfikowana przez geologów. Mają oni stwierdzić, które z osuwisk nadają się do stabilizacji, a które nie nadają się do ponownego zamieszkania. W pierwszej kolejności oceniane będą osuwiska, na których znajdują się domy mieszkalne. W tej chwili zweryfikowane zostało osuwisko w gminie Lanckorona.

Geolodzy stwierdzili, że w miejscowości Łaśnica nie jest możliwa stabilizacja osuwiska. Teren ma zostać wyłączony z zabudowy mieszkaniowej, a dotychczasowi mieszkańcy powinni zostać przeniesieni w inne miejsce. Władze gminy przygotowują dla tych mieszkańców specjalny program pomocowy. Podobna procedura zostanie zastosowana w przypadku osuwiska w miejscowości Kłodne.

Województwo zachodniopomorskie

Fala powodziowa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo 6 budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina.
Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy Podjuchy wynika z nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym. Od 1 czerwca br. obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego.

Trwa ciągły monitoring wałów. Prowadzony jest przeglądu śluz oraz konserwacja rowów opaskowych. Umacniane są tymczasowo ułożone wały poprzez ustawianie zapór i rękawów wodnych.

Województwo wielkopolskie

W rejonie Poznania nadal utrzymuje się wysoki poziom wody. Jednak obserwowany jest również powolny jej spadek. Stan wody obniżył się o 3 cm i wynosi obecnie 665 cm. Fala kulminacyjna przesunęła się na północ województwa, w kierunku Wronek i Obornik.

1 czerwca br. wojewoda wielkopolski spotkał się z mieszkańcami i burmistrzem Goliny. Na terenie tzw. polderu zalanych zostało 86 gospodarstw (łącznie: 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych), podtopione zostały też łąki i tereny zielone należące do 226 mieszkańców. Na około 2550 ha terenu wylewiskowego znajdują się 4 miejscowości: Kolno, Węglewskie Holendry, Myśliborskie Holendry, Sługocinek.

Zobacz też: Powódź 2010

Województwo opolskie

W Czechach występują intensywne opady deszczu (na dopływach Odry powyżej 30 mm na dobę). Skutkuje to wzrostem poziomu wód w tym kraju. Przewiduje się, że za kilkanaście godzin woda ta dotrze na teren województwa. W konsekwencji spowoduje to wzrost poziomu wody w Odrze, miejscami nawet powyżej stanów alarmowych.
Wszystkie powiaty zostały powiadomione o możliwym rozwoju sytuacji.

Województwo łódzkie

Na skutek opadów deszczu w niektórych miejscach dochodzi do występowania wody z koryt rzek. Skutkuje to lokalnymi podtopieniami terenów zielonych i gospodarstw. Rzeka Uchanka na terenie miasta i gminy Łowicz podtopiła 10 zabudowań.

Województwo pomorskie

Na pomorskich wodowskazach notowane są kolejne spadki poziomu wody w Tczewie, ujściowym odcinku Wisły oraz na Zatoce Gdańskiej. Od 1 czerwca br. stan wody w: Tczewie obniżył się o 19 cm, Gdańskiej Głowie i w Przegalinie o 10 cm, a w Ujściu Wisły o 3 cm. Na Zatoce Gdańskiej, w Porcie Północnym, zanotowano spadek o 7 cm.
Stany alarmowe przekroczone są nadal w Tczewie, Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Tendencja spadkowa prognozowana jest również na najbliższe dni. Stopniowo zmniejszany jest również odpływ wody z Włocławka.
Jako stabilna określana jest sytuacja w powiatach nadwiślańskich. Występujące przesiąknięcia wód gruntowych pod stopą wałów są na bieżąco monitorowane.
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego dla wody wiślanej i pomorskich kąpielisk.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA