Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 826 Kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku ubezpieczający swoje mienie jest obowiązany użyć dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.
REKLAMA
Co oczywiste działania ubezpieczonego powinny być przede wszystkim nakierowane na ratowanie życia i zdrowia swojego oraz rodziny. Ubezpieczyciel nie może przy tym wymagać, by ratowanie dobytku odbywało się w warunkach zagrożenia życia.
Ratowanie ubezpieczonego majątku
Niemniej jednak wypłata ubezpieczenia jest uzależniona również od zachowania ubezpieczonego w danych okolicznościach. W przypadku powodzi oznacza to, że osoba, która wykupiła ubezpieczenie powinna podjąć działania, zmierzające do zapobieżenia lub ograniczenia skutków wystąpienia klęski żywiołowej. Samo zachowanie ubezpieczonego w obliczu zajścia szkody jest przedmiotem analizy ubezpieczyciela w trakcie likwidacji szkody.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
Przykładowo ubezpieczyciel może dociekać, czy ubezpieczony zabezpieczył własny majątek w taki sposób, by uchronić go przed szkodą lub zmniejszyć jej rozmiary.
Niedbalstwo ubezpieczonego
REKLAMA
Ocena zachowania ubezpieczonego ma przy tym istotne znaczenia. W przypadku, gdy ubezpieczony umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie zastosował środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia, ubezpieczyciel będzie wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe z tego powodu.
Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma w kwestii ubezpieczenia charakteru absolutnego. Jeżeli ubezpieczony nie podjął żadnych działań zmierzających do zapobieżenia powstania szkody lub jej ograniczenia, wtedy też ubezpieczyciel uchyli się od wypłaty odszkodowania.
Ubezpieczyciel będzie dociekał, czy w przypadku wcześniejszego ostrzeżenia o nadchodzącej fali ubezpieczony przeniósł na wyższe piętra sprzęt elektroniczny w celu uchronienia go przed zalaniem.
Zmniejszenie strat materialnych
Przepisy te mają na celu przede wszystkim zmotywowanie samego ubezpieczonego do podjęcia wszelkich możliwych zmierzających do ratowania dobytku. Czynności te powinny być podjęte zarówno przed, jak i po powodzi.
Po ustąpieniu wody konieczne jest zatem rozpoczęcie działań zmierzających do uratowania uszkodzonych sprzętów wyposażenia domu.
Zobacz również serwis: Powódź 2010
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat