Nadgodziny w trakcie akcji ratunkowej w zakładzie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Akcja ratunkowa, która wymaga udziału pracowników
REKLAMA
Art. 151 kodeksu pracy, opisuje zasady wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, przewidując dwie kategorie sytuacji, w których jest to możliwe w sytuacji:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy
Pierwsza kategoria sytuacji, może dotyczyć konieczności usuwania skutków powodzi lub zabezpieczeniu zakładu pracy przed zalaniem. W takiej sytuacji, nie mają miejsca ograniczenia dotyczące:
- ilości godzin nadliczbowych dopuszczalnych dla pracownika,
- ograniczeń dopuszczalności pracy w nadgodzinach, wynikających z wykonywanej na co dzień pracy w warunkach podwyższonego ryzyka
W zakresie konieczności ratowania zakładu pracy nie mają znaczenia kwalifikacje pracowników i wykonywana przez nich na co dzień praca. Nie oznacza to jednak zupełnej dowolności dla pracodawcy- nadal w tym zakresie niedopuszczalna jest praca kobiet w ciąży, czy pracowników, którzy z uwagi na stan zdrowia nie mogą wykonywać ciężkich prac.
Zobacz również serwis: Ubezpieczenia
Za akcję ratunkową w godzinach nadliczbowych należy się dodatkowe wynagrodzenie
Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom przysługuje dodatek liczony od podstawy wynagrodzenia. Nie ma tu znaczenia to, czy pracownik wykonuje obowiązki związane z koniecznością prowadzonej akcji ratunkowej.
Dodatek wynosi:
- 50% stawki podstawowej w przypadku godzin nadliczbowych w dniach powszednich
- 100 % stawki podstawowej za pracę w nocy oraz w niedziele i święta.
Wynagrodzenie dodatkowe nie będzie wypłacone:
- osobom sprawujących funkcje kierownicze
- pracownikom, którzy wnioskowali o zamienienie godzin nadliczbowych na czas wolny od pracy
- w sytuacji udzielenia czasu wolnego (bez wniosku pracownika)- w wymiarze o 1/2 wyższym niż ilość godzin nadliczbowych.
Jeśli pracownik wykonywał prace w dniu wolnym (wynikającym z ustalonego czasu pracy) przysługuje mu w zamian inny dzień wolny- w terminie ustalonym z pracodawcą.
Wezwanie z urlopu
Z ważnych przyczyn, pracodawca może cofnąć zgodę na udzielony urlop wypoczynkowy, czy wręcz domagać się od pracownika jego skrócenia i stawienia się do pracy- musi on jednak być niezbędny w danej sytuacji, pracodawca zaś jest zobowiązany do pokrycia wynikłych z tego kosztów.
Zobacz również serwis: Powódź 2010
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat