Będzie pakiet ustaw dla powodzian

Na pierwszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wszystkie partie polityczne zadeklarowały poparcie dla pakietu ustaw, którym zostaną objęci poszkodowani w wyniku powodzi.

Premierowe posiedzenie

Inauguracyjne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego było w całości poświęcone problematyce powodzi, która nawiedziła Polskę.
Nie zabrakło tarć, pomiędzy politykami – ale konieczności wprowadzenia specjalnego pakietu ustaw nikt nie podważał.

Propozycje Marszałka Sejmu

Przejmujący po katastrofie obowiązki Prezydenta RP Bronisław Komorowski zaproponował kompleksowe rozwiązania systemowe. Zawierają one te rozwiązania, których do tej pory brakowało - ułatwienia dla wykupu gruntów pod budowę wałów przeciwpowodziowych oraz zbiorników retencyjnych. Od tej pory miałby też być bezwzględnie przestrzegany zakaz budowy mieszkań na terenach zalewowych. Za złamanie zakazu groziłyby surowe kary.

Zdania współkoalicjanta i opozycji

Wicepremier i kandydat na Prezydenta RP skrytykował zamierzenia Komorowskiego, uzasadniając, że na chwilę obecną najważniejsze są działania o charakterze ratowniczym. Natomiast nie negował on działań systemowych, tylko stwierdził, że powinny one zostać przesunięte w czasie. 

Podobnego zdania była największa opozycyjna partia – Prawo i Sprawiedliwość, która przestygała, że z tej powodzi należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, tak aby podobna historia już nigdy nie miała miejsca. Tym bardziej w Polsce – jesteśmy krajem gdzie ilość wody na głowę mieszkańca jest najmniejsza w Europie.

Zobacz też: Powódź 2010

Rada motorem napędowym reform

Pomimo zgłaszanych wątpliwości Komorowski spotkał się ze zgodną akceptacją swoich pomysłów w zakresie pomocy powodzianom. Rada Bezpieczeństwa Narodowego będzie zbierać się cyklicznie, zajmując się najważniejszymi wydarzeniami. Niewykluczone że forum Rady stanie motorem napędowym do bezkonfliktowego wprowadzania zmian, które są niezbędne dla funkcjonowania naszego państwa. 

Zobacz też: Pomoc społeczna

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...