Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis?

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis?
Jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis i kiedy znak graficzny może zostać uznany za podpis? Na takie pytania próbował odpowiedzieć Sąd Okręgowy w Częstochowie. Sąd uznał, że znak graficzny nie jest podpisem, jeśli nie pozwala na identyfikacje osoby, od której pochodzi.

Sąd Okręgowy w Częstochowie mierzył się z zagadnieniami związanymi z istotą podpisu. SO w postanowieniu z dnia 9 sierpnia 2018 r. odpowiedział na pytanie – jakie cechy musi mieć własnoręczny podpis oraz kiedy znak graficzny może zostać uznany za podpis.

Stan faktyczny

Do sądu rejonowego w Myszkowie trafił wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Przewodniczący sądu zarządził, żeby zwrócić wniosek wnioskodawcy, z tej przyczyny, że nie był podpisany. Sąd rejonowy zwrócił uwagę na to, że podpisem nie opatrzono również potwierdzenia zgodności z oryginałem pełnomocnictwa oraz dokumentu z którego wynika że osoby podpisane po pełnomocnictwem były uprawnione do reprezentacji wnioskodawcy. Mimo wezwania do uzupełnienia braków w postaci braku podpisu, nie zostały one usunięte, w związku z czym wniosek został zwrócony wnioskodawcy, w oparciu o art. 130 § 2 k.p.c.

Wnioskodawca złożył zażalenie na zarządzenie podnosząc, że opisane wyżej dokumenty zostały prawidłowo uwierzytelnione a wniosek prawidłowo podpisany. SO odrzucił argumentację skarżącego.

Podpis nosicielem cech indywidualnych

SO w Częstochowie wyszedł od założenia, że każde pismo procesowe zatem także wniosek o nadanie klauzuli powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Powołując się na zdanie doktryny SO przyjął, że podpis własnoręczny jest nosicielem powtarzających się indywidualnych cech, utrudniających podrobienie, ale jednocześnie pozwalające na odróżnienie go od innych. Ponadto w piśmiennictwie przyjmuje się, że podpis powinien zawierać znaki graficzne pozwalające na ustalenia tożsamości osoby która go nakreśliła.

Sąd przyznał racje skarżącemu, który powołując się na orzecznictwo Sądu Najwyższego podniósł, że podpis na dokumencie nie musi być czytelny; wystarczy, że zostanie złożony w formie zwykle używanej przez sygnatariusza. SO zwrócił jednak uwagę, że określony znak pisarski, użyty w roli podpisu, musi umożliwiać identyfikację osoby, od której pochodzi, a więc wykazywać cechy indywidualne i powtarzalne (tak np. SN w sprawie, IV CSK 78/09).

W przedmiotowej sprawie znak graficzny, którego użył skarżący, w opinii sądu, nie miał rzeczonych cech indywidualnych, a więc nie pozwalał na identyfikację sygnatariusza. Ponieważ podpis jest jednym z wymogów formalnych pisma procesowego, to zgodnie z przepisami niedochowanie tych wymagań zagrożone jest sankcją zwrotu, zgodnie z przytaczanym już art. 130 § 2 k.p.c.

Opracowano na podstawie:

Postanowienie Sądu Okręgowego w Częstochowie z dnia 9 sierpnia 2018 r., VI Cz 872/18

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...