Czy mogę uniknąć poniesienia kosztów sądowych?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy jesteś zwolniony od kosztów sądowych?
REKLAMA
Są to m.in. sprawy dotyczące:
• pomocy i opieki społecznej;
• zasiłku dla bezrobotnych;
• stosunków pracy i służbowych;
• ubezpieczeń społecznych;
• chorób zawodowych, świadczeń lekarskich i rehabilitacyjnych.
Zobacz również: Czy osoby prawne mogą być zwolnione z kosztów sądowych?
W innych wypadkach niż wymienione wyżej (np. wniesienie skargi na decyzję o pozwoleniu na budowę), jeśli chcesz uniknąć zapłaty kosztów sądowych, musisz złożyć do sądu wniosek o przyznanie prawa pomocy. Pamiętaj, że wniosek taki możesz złożyć przed rozpoczęciem postępowania, jak i w czasie jego trwania. Złożenie takiego wniosku jest bezpłatne.
REKLAMA
Wniosek składa się na specjalnym formularzu, który można otrzymać w każdym sądzie administracyjnym. Jeśli złożysz wniosek o przyznanie prawa pomocy, ale nie na tym specjalnym formularzu, sąd nie rozpatrzy Twojego podania (por. art. 239, art. 243, art. 257 p.s.a.)!
Siostrzeniec Bogumiły złożył w sądzie skargę na postanowienie o odmowie wpisania go na listę bezrobotnych. Wraz ze skargą złożył wniosek o zwolnienie go od kosztów sądowych. Sąd nie uwzględnił jego wniosku, ale siostrzeniec Bogumiły nie musiał ponosić żadnych opłat sądowych, ponieważ jego sprawa dotyczyła statusu bezrobotnego, a te są z mocy ustawy zwolnione od opłat.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Jakie są konsekwencje braku wniesienia opłaty sądowej?
Jeśli nie uiściłeś opłaty sądowej w należnej wysokości, sąd wezwie Cię do dokonania odpowiedniej wpłaty w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Jeśli w tym terminie nie uzupełnisz wskazanych opłat, Twoje pismo zostanie pozostawione bez rozpoznania (sąd nie będzie się nim zajmował). Jeśli nie opłaciłeś (mimo wezwania) skargi, skargi kasacyjnej, zażalenia, skargi o wznowienie postępowania, wniesione pisma podlegają odrzuceniu (por. art. 220 p.s.a.).
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat