Jakie są najważniejsze terminy, o których powinienem pamiętać?
Skarga: 30 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia w sprawie lub 30 dni od daty doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie 60 dni od dnia wniesienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.
Skarga kasacyjna: 30 dni od daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem lub postanowienia kończącego postępowanie.
Zażalenie: 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Jakie są skutki dokonania czynności po terminie?
Czynność podjęta przez Ciebie po upływie terminu jest bezskuteczna. Jeśli dokonasz jakiejkolwiek czynności w postępowaniu sądowoadministracyjnym po upływie wyznaczonego terminu, będzie to traktowane tak, jak gdybyś tej czynności w ogóle nie dokonał (por. art. 85 p.s.a.).
Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne
Rodzice Czesława wrócili do domu po kolejnej rozprawie przed sądem administracyjnym. Podczas kolacji rozmawiali o tym, co działo się na rozprawie i jednogłośnie stwierdzili, że sąd nie zaprotokołował części ich wyjaśnień w sprawie. Ponieważ kolejny termin rozprawy został wyznaczony za 2 miesiące, stwierdzili, że poproszą sąd o uzupełnienie protokołu podczas tej rozprawy. Tak też uczynili, jednak sąd poinformował ich, że termin do żądania uzupełnienia protokołu już minął, w związku z czym wniosek jest pozostawiony bez rozpoznania. Rodzice Czesława postanowili złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Sąd rozpatrując ten wniosek będzie musiał zastanowić się, czy niezachowanie terminu było spowodowane szczególnymi okolicznościami, uzasadniającymi jego przywrócenie.
Czy istnieje możliwość przywrócenia terminu?
Jeśli nie dokonałeś czynności w przewidzianym prawem terminie z przyczyn przez Ciebie niezawinionych (np. poważnie zachorowałeś), możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Wniosek ten należy skierować do sądu w terminie 7 dni od daty ustania przyczyny uniemożliwiającej Ci dokonanie czynności.
Pamiętaj, że równocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu musisz dokonać przedmiotową czynność oraz wskazać przyczyny, z powodu których nie mogłeś tego uczynić w terminie (np. zaświadczenie ze szpitala).
Zobacz również: Kiedy termin może być przywrócony?
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.