Czy mogę wystąpić z inicjatywą ugodowego załatwienia sprawy?
REKLAMA
REKLAMA
Jaki jest cel i przebieg postępowania mediacyjnego?
REKLAMA
W postępowaniu mediacyjnym Ty wraz z organem, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś, powinniście wyjaśnić wszelkie okoliczności sprawy oraz ustalić sposób zakończenia powstałego konfliktu. Na podstawie dokonanych ustaleń organ, z którym doszedłeś do porozumienia uchyla, zmienia zaskarżony akt albo wykonuje czynność, której poprzednio zaniechał. Postępowanie mediacyjne prowadzone jest przez sędziego (lub referendarza sądowego) i odbywa się zawsze z udziałem Twoim i organu (por. art. 115, 116 p.s.a.).
Zobacz również: Czym jest mediacja?
Co się stanie, jeśli nie dojdę do porozumienia z organem w postępowaniu mediacyjnym?
REKLAMA
Jeśli nie dojdziesz do porozumienia z organem co do sposobu załatwienia sprawy, zostanie ona normalnie rozpoznana przez sąd administracyjny na rozprawie. Natomiast, jeśli ustalisz z organem sposób załatwienia Twojej sprawy, organ podejmie odpowiednie działania, np. wyda decyzję administracyjną.
Jeśli po dokonanych ustaleniach i zawartej ugodzie, organ podejmie jakieś działania i np. wyda decyzję, którą po raz kolejny uznasz za niekorzystną dla siebie, możesz odwołać się znowu do sądu, bez potrzeby zaskarżania tejże decyzji do organu wyższego stopnia. Fakt przeprowadzenia postępowania mediacyjnego nie zamyka drogi do rozpoznania sprawy przez sąd (por. art. 117, 118 p.s.a.).
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat