Prawo do jawnego rozpatrzenia sprawy
REKLAMA
REKLAMA
Czy mogę brać udział we wszystkich czynnościach podejmowanych przez sąd w mojej sprawie?
REKLAMA
Jako strona konkretnego postępowania co do zasady możesz brać udział we wszystkich czynnościach dokonywanych przez sąd w Twojej sprawie.
Czy podczas rozprawy na sali może być obecna moja rodzina lub sąsiedzi?
Co do zasady posiedzenia sądu są jawne, czyli dostępne dla publiczności. W związku z tym na rozprawie mogą być obecne osoby niezwiązane ze sprawą. Są jednak pewne wyjątkowe sytuacje, kiedy posiedzenia sądu odbywają się za drzwiami zamkniętymi, co oznacza, że poza stronami i sądem na sali mogą być obecni tylko pełnomocnicy i prokurator oraz po dwie osoby zaufania (por. art. 97 p.s.a.).
Zobacz również: Kto może być stroną w postępowaniu administracyjnym?
Sąd poprosi publiczność o opuszczenie sali, jeśli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża:
1) moralności,
2) bezpieczeństwu państwa,
3) porządkowi publicznemu,
4) gdy podczas tego posiedzenia mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub zawodową.
Zobacz również dział: Postępowanie administracyjne
REKLAMA
Jeśli podczas posiedzenia mogą zostać ujawnione szczegóły Twojego życia prywatnego i nie chcesz, aby mogły się z nimi zapoznać inne osoby niż sąd czy druga strona możesz złożyć wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych (por. art. 96 p.s.a.).
Podczas rozprawy przed wojewódzkim sądem administracyjnym, na której rozpoznawano skargę rodziców Czesława na decyzję o wywłaszczeniu działki, miał być odczytany dokument, który opisywał szczegółowe plany budowy autostrady i lotniska wojskowego na terenach, które zostały wywłaszczone. Z obawy przed ujawnieniem tajemnicy państwowej sąd postanowił, że ta część rozprawy odbędzie się przy drzwiach zamkniętych.
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat