Dostęp do informacji o środowisku – dowiedz się wszystkiego o twoim otoczeniu + wniosek

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Dostęp do informacji o środowisku – dowiedz się wszystkiego o twoim otoczeniu (wniosek)/ fot. Fotolia
Prawo do informacji o środowisku zapewnia Konstytucja i inne ustawy. Możliwość złożenia wniosku o udzielenie informacji o środowisku i jego ochronie ma każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, obywatelstwa czy zdolności do czynności prawnej. Sprawdź jakich informacji o środowisku i jego ochronie możesz zażądać od władz.

Prawo do szeroko rozumianej informacji o środowisku i jego ochronie gwarantują różne akty prawne, począwszy od najważniejszego z nich, czyli Konstytucji RP, przez ustawę Prawo Ochrony Środowiska, do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (uiś), udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Kto może ubiegać się o informację o środowisku i jego ochronie?

Możliwość żądania udzielenia informacji o środowisku i jego ochronie przysługuje każdemu. Nie obowiązują tu żadne ograniczenia, co oznacza że prawo takie przysługuje zarówno obywatelom RP jak i cudzoziemcom, osobom fizycznym, prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Żądając udzielenia informacji nie ma obowiązku wykazania swojego interesu prawnego lub faktycznego w jej uzyskaniu.

Obowiązek udzielenia informacji o środowisku spoczywa po stronie szeroko rozumianych władz publicznych i organów administracji. Oznacza to, że udzielenia takich informacji można żądać np. od:

  • Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, organów administracji, sądów, trybunałów oraz organy kontroli państwowej i ochrony prawa;
  • ministrów, centralnych organów administracji rządowej, wojewodów, działających w ich lub we własnym imieniu innych terenowych organów administracji rządowej, organów jednostek samorządu terytorialnego (np. gmina, powiat itd.);
  • innych podmiotów wykonujących zadania publiczne dotyczące środowiska i jego ochrony.

Jakich informacji możesz żądać?

Wskazane powyżej podmioty są zobowiązane do udzielenia informacji znajdujących się w ich posiadaniu lub przeznaczonych do nich, w zakresie, w jakim nie dotyczy to ich działalności ustawodawczej, a w przypadku sądów i trybunałów - działalności orzeczniczej. Konkretyzując, możesz żądać informacji np. o:

  • stanie elementów środowiska oraz wzajemnych oddziaływaniach między tymi elementami;
  • emisji, w tym odpadów promieniotwórczych, a także zanieczyszczeń, które wpływają lub mogą wpłynąć na elementy środowiska;
  • środkach prawnych dotyczących środowiska i jego ochrony (np. środki administracyjne, przepisy prawne, plany, programy, porozumienia);
  • raportach na temat realizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska;
  • kosztach środków i działań podejmowanych w zakresie środowiska i jego ochrony.

To tylko przykładowe wyliczenie, tak naprawdę możesz pytać niemal o wszystko co związane ze środowiskiem i jego ochroną. 

Warto skierować się z wnioskiem do urzędu gminy w miejscu swojego zamieszkania z żądanie informacji o środkach jakie gmina przeznacza na ochronę środowiska i jakie konkretnie działania w tym zakresie podejmuje lub podejmować zamierza. To cenna wiedza, którą każdy świadomy mieszkaniec powinien posiadać.

Jak należy wnioskować o udostępnienie informacji?

Informacje o środowisku są udzielane przez podmioty zobowiązane do jej udzielenia, poprzez upublicznianie informacji za pośrednictwem Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub na indywidualny wniosek.

Wniosek powinien mieć formę pisemną, jednak od formy pisemnej można odstąpić (a więc można ustnie prosić o informacje) w przypadku klęski żywiołowej lub innej niebezpiecznej sytuacji mogącej zagrozić życiu lub zdrowiu, jeżeli takie informacje chcą uzyskać osoby mogące ucierpieć w wyniku tego zagrożenia. W tak wyjątkowej sytuacji żądane informacje są udostępniane natychmiast.

Nie ma jednego, określonego wzoru wniosku o udostępnienie informacji, jednak dla wygody czytelnika załączam przykładowy wzór takiego wniosku, który znajduje się TUTAJ.

Wniosek powinien zostać rozpatrzony niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania wniosku. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, termin ten może ulec przedłużeniu do 2 miesięcy. Po rozpatrzeniu wniosku organ udostępnia informację w sposób określony we wniosku, chyba że z przyczyn technicznych nie jest to możliwe.

Udostępnienie informacji jest bezpłatne, w przypadku wyszukiwani i przeglądania w siedzibie władz publicznych dokumentów wyszczególnionych w publicznie dostępnym wykazie. Udostępnienie podlega opłacie w wysokości odzwierciedlającej związane z tym uzasadnione koszty, w przypadku konieczności wyszukiwania informacji, przekształcania informacji w formę wskazaną we wniosku, sporządzania kopii dokumentów lub danych oraz ich przesłania.

Czy organ może odmówić udzielenia informacji o środowisku?

Tak, w pewnych przypadkach organ ma prawo odmówić udostępnienia informacji o środowisku. Robi to wtedy w formie decyzji administracyjnej, od której można odwołanie/wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i w konsekwencji skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Organ ma prawo do odmowy w przypadkach określonych w  uiś, przykładowo, gdy:

  • wniosek jest w sposób oczywisty niemożliwy do zrealizowania;
  • wniosek jest sformułowany w sposób zbyt ogólny;
  • informacja dotyczy spraw objętych toczącym się postępowaniem sądowym, dyscyplinarnym lub karnym, jeżeli udostępnienie informacji mogłoby zakłócić przebieg postępowania;
  • dokumentów lub danych, których udostępnienie mogłoby spowodować zagrożenie dla środowiska lub bezpieczeństwa ekologicznego kraju.

Dokładny wykaz takich danych znajduje się w uiś.

Opracowano na podstawie:

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. 2017, poz. 1405 z późn. zm.)

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...