Nowelizacja KPA w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany zostaną wprowadzone ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 18 niniejszej ustawy przepisy wchodzą w życie 1 czerwca 2017 r.
REKLAMA
Zobacz: Sprawy urzędowe
Przyspieszenie postępowania administracyjnego
Nowelizacja wprowadzi nowe rozwiązania prawne, które przyspieszą postępowanie administracyjne tj. milczące załatwienie sprawy (art. 122a) oraz postępowanie uproszczone (art. 163b w zw. z art. 35 § 3a ).
Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej
Milczące załatwienie sprawy oznacza całościowe uwzględnienie żądania strony, jeśli zostaną spełnione ustawowe przesłanki:
- organ nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony lub
- nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji w powyższym terminie.
Natomiast zgodnie z nowymi przypisami o postępowaniu uproszczonym strona może wnieść podanie o wszczęcie postępowania z wykorzystaniem specjalnego urzędowego formularza.
Należy podkreślić, iż osoba składająca pismo musi wskazać okoliczności mające znaczenie dla sprawy oraz przedstawić wszystkie dowody i żądania, ponieważ:
- po wszczęciu postępowania nie jest dopuszczalne zgłaszanie przez stronę nowych żądań;
- postępowanie dowodowe jest ograniczone do dowodów zgłoszonych przez stronę oraz dowodów możliwych do ustalenia na podstawie danych, którymi dysponuje organ prowadzący postępowanie.
Zgodnie z nowym art. 35 § 3a załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania.
Przyjazna interpretacja przepisów
REKLAMA
Zgodnie z nowym art. 7a, jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony.
Jednak ustawodawca zastrzega, iż zasada ta nie będzie miała zastosowania, jeżeli sprzeciwiają się temu sporne interesy stron albo interesy osób trzecich, na które wynik postępowania ma bezpośredni wpływ.
Ponad to wprowadzony jest katalog zamknięty sytuacji, w których wyłączona jest zasada „w razie wątpliwości na korzyść strony”:
- jeżeli wymaga tego ważny interes publiczny, w tym istotne interesy państwa, a w szczególności jego bezpieczeństwa, obronności lub porządku publicznego;
- w sprawach osobowych funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych.
Zobacz: Postępowanie sądowoadministracyjne
Mediacja
REKLAMA
Kolejną wprowadzaną zmianą jest możliwość polubownego załatwienie sprawy przed organem administracji publicznej (art. 96a i następne). Mediacja będzie oczywiście dobrowolna – organ zostanie zobowiązany zwrócić się do stron o wyrażenie zgody na jej przeprowadzenie oraz wybranie mediatora. Strona ma 14 dni na ustosunkowanie się do powyższego zawiadomienia.
Zgodnie z nowelizacją celem mediacji jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa, w tym przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Mediacja może trwać do dwóch miesięcy. Jednak na zgodny wniosek uczestników lub z innych ważnych powodów może być przedłużona o kolejny miesiąc.
- Koszty wynagrodzenia i zwrotu wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji pokrywa organ administracji publicznej, a w sprawach, w których może być zawarta ugoda – strony w równych częściach, chyba że postanowią one inaczej.
- Mediator niezwłocznie przedkłada protokół z przebiegu mediacji organowi administracji publicznej w celu włączenia go do akt sprawy i doręcza odpis tego protokołu uczestnikom mediacji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 935)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat