Egzekucja bez upomnienia
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady egzekucja należności pieniężnych jest wszczynana i prowadzona po uprzednim doręczeniu dłużnikowi upomnienia. Jest to rozwiązanie logiczne. Dłużnik otrzymuje bowiem upomnienie, dzięki czemu ma czas, by podjąć odpowiednie działania (tj. spłacić zadłużenie lub jego część), które pozwolą mu uniknąć postępowania egzekucyjnego. Ustawodawca przewiduje jednak od powyższej zasady szereg wyjątków. Wskazuje sytuacje, w których doręczanie dłużnikowi upomnienia jest zbędne.
REKLAMA
Zobacz również: Egzekucja wobec osoby niepełnosprawnej
Egzekucja administracyjna bez upomnienia
Wraz z początkiem listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 30 października 2014 r. w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja administracyjna może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (Dz.U z 31 października 2014 r.). To właśnie ten akt prawny reguluje sytuacje, w których dopuszczalne jest wszczęcie i prowadzenie egzekucji należności pieniężnych bez konieczności uprzedniego doręczenia dłużnikowi upomnienia. Do takich sytuacji należy egzekucja dotycząca:
- należności pieniężnych, w przypadku których, na podstawie przepisów szczególnych, przed skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego zobowiązanemu zostało doręczone wezwanie do zapłaty;
- należności pieniężnych, których obowiązek uiszczenia powstaje z mocy prawa, a wysokość tych należności została określona w ostatecznym orzeczeniu;
- należności pieniężnych wynikających z orzeczeń, którym nadano rygor natychmiastowej wykonalności;
- należności pieniężnych dochodzonych w ponownie wszczętej egzekucji administracyjnej w przypadku, o którym mowa w art. 61 ustawy;
- należności pieniężnych państw członkowskich Unii Europejskiej/Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu dochodzonych na podstawie art. 84 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004;
- kosztów upomnienia;
- kosztów egzekucyjnych;
- grzywien w celu przymuszenia nakładanych w postępowaniu egzekucyjnym obowiązków o charakterze niepieniężnym;
- odszkodowań orzeczonych w sprawach o naprawienie szkód wyrządzonych przez skazanych w mieniu zakładów karnych i aresztów śledczych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Egzekucja z mandatu karnego 2016
Do 31 grudnia 2015 r. egzekucja może zostać wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia również w przypadku grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego w postępowaniu w sprawach o wykroczenia lub należności pieniężnych, orzeczonych w postępowaniu karnym skarbowym.
Zbędne upomnienie
Ministerstwo Finansów wychodzi z założenia, że jeżeli zachodzą sytuacje ustanowione jako wyjątki od zasady doręczania dłużnikowi upomnień przed wszczęciem egzekucji, upomnienie jest zbędne. Prawo nakłada bowiem na wierzyciela obowiązek wezwania dłużnika do zapłaty. Zarówno upomnienie jak i wezwanie do zapłaty pełnią tę samą funkcję, przypominając o konieczności uregulowania należności oraz o konsekwencjach zaniechania tej czynności. Według Ministerstwa Finansów obowiązek wysyłania upomnienia w takiej sytuacji tylko wydłuża postępowanie i narusza istotę tej instytucji.
Polecamy serwis: Sprawy urzędowe
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z 30 października 2014 r. w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (Dz.U z 31 października 2014 r.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat