Standaryzacja pism urzędowych

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.
Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
rozwiń więcej
Standaryzacja pism urzędowych/ Fot. Fotolia / ShutterStock
W dniu 25 grudnia 2014 roku wchodzą w życie nowe przepisy wprowadzające wzory pism stosowanych w procedurach administracyjnych. Standaryzacja pism ma na celu ułatwienie, m. in. uzyskania wpisów w odpowiednim rejestrze czy wydanie zezwolenia. Czas pokaże czy rzeczywiście nowe przepisy uproszczą życie przeciętnego Kowalskiego czy po raz kolejny wprowadzą wyłącznie chaos i okażą się czczymi obietnicami.

Projekt koncentruje się przede wszystkim na zmianach w ustawach szczegółowych i wprowadzeniu rozwiązań polegających na wskazaniu organów odpowiedzialnych za przygotowanie wzorów pism oraz zobowiązaniu tych organów do ich opracowania, a także publikacji. Dodatkowo, zgodnie z zapoczątkowaną przez ustawodawcę procedurą elektronizacji postępowań administracyjnych, wprowadzono przepisy nakładające na właściwe organy obowiązek udostępnienia wnioskodawcy wzoru pisma w formie dokumentu elektronicznego. Co więcej, ustawodawca określa precyzyjnie podmioty odpowiedzialne za opracowanie wzorów pism w postaci dokumentów elektronicznych. W sytuacji, gdy w przepisach prawa został wskazany organ właściwy do określenia wzoru, przekazuje on odpowiedni wzór dokumentu elektronicznego do centralnego repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych (CRWD).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co konkretnie ma się zmienić?

Do najciekawszych wzorów, z praktycznego punktu widzenia, objętych standaryzacją należą:

  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na hurtowy obrót napojami alkoholowymi,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć,
  • wzór zgłoszenia rozbiórki obiektów budowlanych,
  • wzór wniosku o zmianę danych, wzór wniosku o wykreślenie z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych,
  • wzór oświadczenia  przedsiębiorcy o zamiarze wykonywania usług wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przyjmowaniu wszelkich wpłat klientów tytułem wynagrodzenia za wykonane usługi na rachunek powierniczy,
  • wzór zawiadomienia o zawieszeniu wykonywania działalności organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego, zawiadomienia o przedłużeniu zawieszenia, zawiadomienia o  wznowieniu jej wykonywania,
  • wzór wniosku o wpis do ewidencji obiektów hotelarskich,
  • wzór zgłoszenia zamiaru czasowego świadczenia usług detektywistycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • wzór wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych oraz wzór wniosku o zmianę zezwolenia,
  • wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej,
  • wzór wniosku o zmianę wpisu w rejestrze podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia,
  • wzór wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Krajowy Rejestr Sądowy - będzie szybciej i łatwiej

Dowód osobisty w 2015 roku

"Każdy kij ma dwa końce" - tym przysłowiem zdawał się kierować nasz ustawodawca, który niewątpliwie potrafi „zadbać" o „komfort" przeciętnego Kowalskiego i jak zawsze jest pewne „ale". Wchodząca niebawem w życie regulacja może mieć swoje minusy, czego świadomy jest sam projektodawca pisząc o nich w uzasadnieniu do ustawy. Do komplikacji może dojść, np. gdy organem właściwym do załatwienia sprawy administracyjnej jest gmina. Wówczas w CRWD może zostać zamieszczonych nawet 2478 (liczba gmin w Polsce) różnych wzorów pism odnoszących się do tej samej procedury, w zależności od gminy, w której jest realizowana…

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Stanowi  wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp. k. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...