Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?
REKLAMA
REKLAMA
Zatem zgodnie z kodeksem, nasze sprawy powinny być załatwiane bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.
REKLAMA
Dłużej niż niezwłocznie
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. Postępowanie odwoławcze powinno trwać niedużej niż miesiąc.
Organy wyższego stopnia mogą określać rodzaje spraw, które załatwiane są w terminach krótszych niż określone
Przekroczenie terminu
REKLAMA
O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w ww. terminach, organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Taki obowiązek ciąży na urzędzie także wtedy, gdy niezałatwienie sprawy wynika z okoliczności, za które urząd odpowiedzialności nie ponosi.
Na niezałatwienie sprawy w ww. terminach stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Organ ten ustala osobę winną za niezałatwienie sprawy w terminie, która z kolei podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej. Organ uznając zażalenie za uzasadnione wyznacza także kolejny termin do załatwienia sprawy.
Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat