Kiedy obligatoryjnie zawiesza się postępowanie administracyjne
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania administracyjnego wymienia następujące sytuacje, kiedy wszczęte postępowanie administracyjne obowiązkowo musi zostać zawieszone na pewien czas i są one następujące:
REKLAMA
- w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest,
- w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony,
- w razie utraty przez stronę lub przez jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych,
- gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
Jurij złożył wniosek o stwierdzenie nabycia obywatelstwa polskiego, gdyż spełnia wszystkie wymagane odpowiednimi przepisami warunki. Po złożeniu wniosku Jurij niestety zmarł, a jego spadkobiercy nie byli zainteresowani kontynuowaniem postępowania w tej sprawie. W związku z powyższym organ stwierdzający nabycie obywatelstwa zawiesił postępowanie, a następnie je umorzył, gdyż stało się bezprzedmiotowe.
Zawieszenie postępowania następuje w drodze postanowienia, a umorzenie postępowania w drodze decyzji.
Należy także pamiętać, że gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony.
Na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania służy stronie zażalenie.
Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat