Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje na następujące zasady, według których należy liczyć terminy w postępowaniu prowadzonych przez organ administracji:
REKLAMA
- Terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu.
Postanowienie zostało doręczone w poniedziałek 15 czerwca br., a termin na złożenie odwołania wynosi 2 tygodnie. Oznacza to, że upłynie on również w poniedziałek, 29 czerwca br.
- Terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
Decyzja została doręczona 31 maja br. a termin na odwołanie wynosi miesiąc. Powinien on upłynąć 31 czerwca, ale ponieważ czerwiec ma 30 dni, termin upływa 30 czerwca.
- Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni.
Termin na złożenie wyjaśnień w sprawie upływa w niedzielę. W związku z tym że jest to dzień wolny od pracy, termin zostanie przedłużony do poniedziałku.
Jeżeli nasza odpowiedź bądź odwołanie mogą być złożone na piśmie należy pamiętać, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
- wysłane w formie dokumentu elektronicznego,
- nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego,
- złożone w polskim urzędzie konsularnym,
- złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej,
- złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku,
- złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.
Jeżeli natomiast spóźniliśmy się i termin nie został zachowany, zawsze może się zwrócić z prośbą o przywrócenie tego terminu. Prośbę taką należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.
Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat