Jakie podmioty mogą występować na prawach stron w postępowaniu administracyjnym?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
REKLAMA
W zakres takiej definicji wchodzą nie tylko osoby fizyczne, ale także osoby prawne i inne jednostki nie posiadające osobowości prawnej.
Oprócz tak określonych stron, w postępowaniu administracyjnym mogą brać udział także:
- Ustawowi przedstawiciele – w przypadku osób fizycznych nieposiadających zdolności do czynności prawnych (dzieci poniżej 13 roku życia)
- Ustawowi lub statutowi przedstawiciele – w imieniu jednostek nieposiadających osobowości prawnej
- Następcy prawni - w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania
- Organizacja społeczna - może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem wszczęcia postępowania lub dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny
REKLAMA
Ponadto należy pamiętać, że strona może występować przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, a pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.
W wyjątkowych okolicznościach, organ administracji publicznej może wystąpić do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, chyba że taki przedstawiciel już został wyznaczony.
Podstawa prawna: Kodeks postępowania administracyjnego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat