Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Zgodnie z przepisami organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie. / inforCMS
Organy samorządu terytorialnego większości rozstrzygnięć dokonują w formie decyzji administracyjnej. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego organ ma określony czas na wydanie decyzji.

Kwestię wydawania decyzji administracyjnych reguluje kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.). Tam należy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące wydawania decyzji.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Wszczęcie postępowania

Postępowanie administracyjne wszczyna się na wniosek lub z urzędu. Przy czym zasadą jest wszczynanie postępowania na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Datą wszczęcia postępowania jest data doręczenia organowi wniosku. Od tego też terminu liczy się czas na wydanie decyzji.

Terminy

Zgodnie z przepisami organ powinien wydać decyzję w najkrótszym możliwym czasie. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które można rozstrzygnąć w oparciu o przedstawione przez stronę dowody. Dowody załącza się do wniosku.

Jeżeli organ musi przeprowadzić postępowanie dowodowe (zgromadzić dowody) wtedy na wydanie decyzji ma jeden miesiąc.

Jeżeli natomiast sprawa jest bardzo skomplikowana to organ ma aż 2 miesiące na wydanie decyzji.

Sprawy odwoławcze organ powinien rozpatrzyć w ciągu 1 miesiąca.

Przekroczenie terminów

Co jednak w sytuacji gdy organ nie dotrzyma terminu? Przewidziane w kodeksie terminy mają charakter jedynie instrukcyjny. Tak więc po jego przekroczeniu nie można domniemywać, że została wydana decyzja zgodna z treścią żądania lub odmowna.

W takiej sytuacji organ popada jedynie w zwłokę a strona ma dodatkowe uprawnienia.

Jeżeli organ nie dochowa terminu powinien zgłosić to stronie. Jednocześnie powinien wyjaśnić z jakich powodów nie wydał decyzji w określonym czasie a także podać nowy termin na jej wydanie.

Uprawnienia strony

W wypadku nie załatwienia sprawy w terminie ustawowym strona może wnieść skargę do organu wyższego stopnia. Organy wyższego stopnia określa kodeks postępowania administracyjnego jak również ustawy szczególne.

Jeżeli organ wyższego stopnia uzna zażalenie za uzasadnione wtedy wszczyna postępowanie wyjaśniające. Wyznacza on również dodatkowy termin na załatwienie sprawy. Postępowanie wyjaśniające natomiast służy ustaleniu przyczyn z powodu których nie wydano decyzji w terminie. W trakcie tego postępowania ustala się również winnych nie załatwienia sprawy.

Organ wyższego stopnia może ukarać pracownika, z którego winy nie wydano decyzji.

Podsumowanie

W postępowaniu administracyjnym strona nie ma zbyt wielu możliwości wpływania na czas załatwienia sprawy. Co fakt, kodeks postępowania administracyjnego podaje w jakich terminach powinna być wydana decyzja. Jednakże są to terminy jedynie instrukcyjne. Stanowią one wskazanie dla organu jednak w żaden sposób go nie wiążą.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...