Umorzenie postępowania pismem a nie decyzją?
REKLAMA
REKLAMA
Resort sprawiedliwości od kilku miesięcy pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego - projekt nadal jest w trakcie opiniowania. Autorom nowelizacji przyświeca cel: jednoznaczność, precyzja i kompleksowość.
REKLAMA
Zgodnie z założeniami nowe regulacje mają zapewnić bezpieczeństwo stronom postępowań administracyjnych i nałożyć nowe obowiązki na organy administracji, a także doprecyzować i uporządkować obowiązujące przepisy.
REKLAMA
Jak czytamy w uzasadnieniu podjęcia prac nad projektem nowelizacji - wszelkie regulacje prawne, a w szczególności te rodzące obowiązki po stronie organów administracji publicznej w imię ochrony praw jednostki, cechować powinna jednoznaczność, precyzja i kompleksowość, tak by uniknąć luk czy wątpliwości interpretacyjnych zwłaszcza wówczas, gdy występujące w praktyce stosowanie odnośnych norm rozbieżności może godzić zarówno w bezpieczeństwo prawne adresatów podjętych decyzji, jak i interes publiczny wyrażający się w potrzebie ostatecznego i wiążącego ustalenia konsekwencji prawnych norm prawa administracyjnego.
Nowelizacja ma m.in. zmienić niektóre zasady dotyczące doręczeń, utrwalania czynności organów za pomocą urządzeń audiowizualnych, a także rozszerzyć katalog przesłanek dotyczących obligatoryjnego zawieszania postępowania. Jednak jedną z najważniejszych propozycji ujętych w projekcie, przy okazji najbardziej kontrowersyjna, jest zmiana art. 105 k.p.a. dotycząca umarzania postępowań z mocy prawa.
(…)
Maria Zubczyk
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat