Możliwość wniesienia skargi na bezczynność organu jest uregulowana w Kodeksie postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym kodeksem za bezczynność uważa się niezałatwienie sprawy w ustawowych terminach. Bezczynność będzie zatem brakiem działania ze strony organu administracji, jak i odmową podjęcia czynności, w tym np. wydania określonego aktu czy odpisu.
Załatwianie spraw
Organ administracji powinien niezwłocznie rozpatrywać te sprawy, które nie potrzebują postępowania wyjaśniającego, czyli przedstawienia dowodów. Jeżeli przeprowadzenie dowodów jest konieczne, organ musi załatwić sprawę w ustawowych terminach. Sprawa administracyjna powinna być załatwiona w ciągu miesiąca, licząc od dnia złożenia podania lub wniosku. Tylko w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej organ ma więcej czasu na załatwienie sprawy, mianowicie 60 dni.
Jeżeli organ nie załatwi sprawy w terminie, powinien powiadomić o tym stronę, informując o przyczynach zwłoki i nowej dacie załatwienia sprawy.
Zobacz: Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
Zażalenie do organu wyższego stopnia
W przypadku przekroczenia przez urzędnika terminu do załatwienia sprawy można złożyć zażalenie do organu wyższego stopnia. Organem wyższego rzędu będzie m.in. od wójta - Samorządowe Kolegium Odwoławcze, od urzędu powiatowego – odpowiedni urząd wojewódzki.
Jeżeli zażalenie jest uzasadnione, to organ wyższego stopnia powinien wyznaczyć nowy termin załatwienia sprawy i jednocześnie zarządzić wyjaśnienie powodów zwłoki, ustalenie osób winnych jej powstania oraz nakazać wprowadzenie środków, które wyeliminują powstawanie zwłoki w przyszłości. Zażalenie należy uznać za uzasadnione w każdym przypadku, gdy zostanie stwierdzony upływ terminu załatwienia sprawy, przy jednoczesnym braku okoliczności niezależnych od organu.
Jeżeli po złożeniu zażalenia do organu wyższego rzędu skarżony urząd będzie nadal bezczynny, istnieje możliwość wniesienia skargi na bezczynność do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Aby złożyć skargę do sądu administracyjnego należy wyczerpać drogę administracyjną.
Zobacz serwis: Postępowanie administracyjne