Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.
Czasem zdarza się, że decyzja administracyjna dotknięta jest wadą. Wadą tak istotną, że stwierdza się jej nieważność. Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?

Kiedy zostanie stwierdzona nieważność decyzji?

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje następujące podstawy stwierdzenia nieważności decyzji:

1. wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości (czyli została wydana przez nieodpowiedni organ – np. ze względu na miejsce bądź brak kompetencji do wydawania decyzji danego rodzaju);

2. wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;

3. dotyczy sprawy poprzednio już rozstrzygniętej (inną decyzją ostateczną);

Zobacz również: Postępowanie administracyjne

4. została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;

5. była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały (niewykonalność musi być obiektywna, a nie subiektywna);

6. w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą (przestępstwo, wykroczenie, czyn zagrożony karą administracyjną);

7. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa (gdy przepisy szczególne wskazują, że podjęcie jakiejś czynności będzie wiązało się ze stwierdzeniem nieważności decyzji).

Zobacz również: Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

Ważne:
Warto pamiętać, że zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są nie tylko (choć przede wszystkim) decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.

Przesłanki negatywne

Przez ten termin należy rozumieć takie sytuacje, które powodują, że mimo wystąpienia przesłanki do stwierdzenia nieważności, postępowania w tym celu nie przeprowadza się. Do katalogu przesłanek negatywnych zalicza się:

1. upływ czasu;

2. nieodwracalność skutków prawnych.

Zgodnie z treścią art. 156§2 nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Należy podkreślić, że dotyczy to wyłącznie następujących przesłanek:

1. naruszenia przepisów o właściwości;

2. sprawa już poprzednio rozstrzygnięta inną decyzją ostateczną;

3. skierowanie decyzji do osoby niebędącej stroną w sprawie;

4. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

W pozostałych przypadkach ani upływ czasu ani nieodwracalność skutków prawnych, nie wyłącza możliwości stwierdzenia nieważności decyzji.

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...