Jakie są przesłanki stwierdzenia nieważności decyzji?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy zostanie stwierdzona nieważność decyzji?
REKLAMA
Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje następujące podstawy stwierdzenia nieważności decyzji:
1. wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości (czyli została wydana przez nieodpowiedni organ – np. ze względu na miejsce bądź brak kompetencji do wydawania decyzji danego rodzaju);
2. wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa;
3. dotyczy sprawy poprzednio już rozstrzygniętej (inną decyzją ostateczną);
Zobacz również: Postępowanie administracyjne
4. została skierowana do osoby niebędącej stroną w sprawie;
5. była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały (niewykonalność musi być obiektywna, a nie subiektywna);
6. w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą (przestępstwo, wykroczenie, czyn zagrożony karą administracyjną);
7. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa (gdy przepisy szczególne wskazują, że podjęcie jakiejś czynności będzie wiązało się ze stwierdzeniem nieważności decyzji).
Zobacz również: Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?
Ważne:
Warto pamiętać, że zakresem postępowania o stwierdzenie nieważności objęte są nie tylko (choć przede wszystkim) decyzje administracyjne, ale również postanowienia, na które służy zażalenie oraz zatwierdzające ugodę.
Przesłanki negatywne
Przez ten termin należy rozumieć takie sytuacje, które powodują, że mimo wystąpienia przesłanki do stwierdzenia nieważności, postępowania w tym celu nie przeprowadza się. Do katalogu przesłanek negatywnych zalicza się:
1. upływ czasu;
2. nieodwracalność skutków prawnych.
Zgodnie z treścią art. 156§2 nie stwierdza się nieważności decyzji, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne. Należy podkreślić, że dotyczy to wyłącznie następujących przesłanek:
1. naruszenia przepisów o właściwości;
2. sprawa już poprzednio rozstrzygnięta inną decyzją ostateczną;
3. skierowanie decyzji do osoby niebędącej stroną w sprawie;
4. zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
W pozostałych przypadkach ani upływ czasu ani nieodwracalność skutków prawnych, nie wyłącza możliwości stwierdzenia nieważności decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat