Jak wnieść skargę kasacyjną do NSA?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można wnieść skargę kasacyjną?
REKLAMA
Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (np. postanowienie o odrzucenie skargi). Skargę kasacyjną rozpatruje Naczelny Sąd Administracyjny. Może być ona wniesiona przez stronę, prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Dziecka, po doręczeniu im odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Warto zapamiętać, że przedmiotem skargi kasacyjnej nie może być samo uzasadnienie orzeczenia.
Podstawy skargi kasacyjnej
Skargę kasacyjną można oprzeć na następujących podstawach:
1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie;
2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.
Zobacz również: Postępowanie sądowoadministracyjne
Stąd tak istotny jest wymóg, że skarga kasacyjna może zostać wniesiona dopiero po doręczeniu odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Tylko zapoznanie się z motywami, jakimi kierował się sąd wydając orzeczenie pozwoli stwierdzić, z jakim rodzajem naruszenia mamy do czynienia i czy w ogóle miało ono miejsce.
Przymus adwokacko-radcowski
Skarga kasacyjna powinna zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Wymóg ten jest uzasadniony z kilku względów.
REKLAMA
Po pierwsze, jako podstawę wniesienia skargi kasacyjnej można przyjąć albo naruszenie prawa materialnego albo przepisów postępowania. Profesjonalny prawnik dysponuje odpowiednim zakresem wiedzy, by móc właściwie zinterpretować przepisy i uzasadnić skargę.
Po drugie, skarga kasacyjna musi spełniać liczne wymogi formalne, a dzięki pomocy prawnika możemy mieć pewność, że nie zostanie ona uznana za bezzasadną czy też odrzucona ze względu na braki.
Zobacz również: Jakie sprawy rozpatruje sąd administracyjny?
Warto jednak podkreślić, że jeśli skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka, przymus adwokacko-radcowski nie obowiązuje.
Skarga kasacyjna może być sporządzona przez doradcę podatkowego - w sprawach obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami, a także rzecznika patentowego - w sprawach własności przemysłowej.
Co powinna zawierać skarga?
Skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a także zawierać:
1) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie;
2) oznaczenie zaskarżonego orzeczeniem (ze wskazaniem czy jest ona zaskarżone w całości czy w części);
3) wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia/ zmiany.
Zobacz serwis: Sprawy urzędowe
Skargę kasacyjna wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat