Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?
REKLAMA
REKLAMA
Po co rozprawa w postępowaniu administracyjnym?
REKLAMA
Rozprawa jest częścią postępowania wyjaśniającego, która ma na celu umożliwienie ustalenia stanu faktycznego w danej sprawie. Pozwala ona na przeprowadzenie dowodów w jednym miejscu i czasie.
Należy pamiętać, że choć zakres środków dowodowych w postępowaniu administracyjnym jest bardzo szeroki (jako dowód można przyjąć wszystko co jest zgodne z prawem i przyczyni się do wyjaśnienia sprawy), to istnieje katalog dowodów, które nie mogą zostać przeprowadzone. Są to dowody z zeznań następujących świadków:
• osób niezdolnych do spostrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń;
• osób obowiązanych do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej na okoliczności objęte tajemnicą (chyba, że zostaną zwolnione od obowiązku zachowania tajemnicy);
• duchownych co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.
Zobacz również: Postępowanie sądowoadministracyjne
W postępowaniu administracyjnym nie obowiązuje reguła, że organ rozpoznaje sprawę na rozprawie. Co do zasady bowiem, postępowanie wyjaśniające toczy się w tzw. postępowaniu gabinetowym. Natomiast rozprawa będzie przeprowadzona tylko wówczas, gdy zachodzą przesłanki jej przeprowadzenia wynikające z przepisów KPA.
Kiedy rozprawa powinna się odbyć?
Zgodnie z treścią art. 89 kodeksu postępowania administracyjnego, rozprawa powinna się odbyć gdy:
1. zapewni to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania;
2. zapewni to osiągnięcie celu wychowawczego;
3. wymagają tego przepisy prawne (np. przepis szczególny);
4. zachodzi potrzeba uzgodnienia interesów stron;
5. zachodzi potrzeba wyjaśnienia sprawy przy udziale świadków lub biegłych albo w drodze oględzin.
Zobacz również: Dowody w postępowaniu administracyjnym
Zanim rozpocznie się tą część postępowania, przeprowadza się czynności przygotowawcze, których najbardziej istotnym elementem jest powiadomienie stron postępowania, a także świadków i biegłych o terminie rozprawy (w drodze wezwań i zawiadomień). Należy to uczynić co najmniej na 7 dni przed rozprawą. Nieprawidłowości w wezwaniu stron na rozprawę, mogą wiązać się z konsekwencją odroczenia rozprawy.
Rozprawę przeprowadza pracownik organu, przed którym toczy się postępowanie, a jeżeli mamy do czynienia z organem kolegialnym - wówczas jego przewodniczący.
W razie wystąpienia przeszkód w postępowaniu wyjaśniającym, rozprawa może zostać odroczona. Jeżeli przeszkody będą miałby istotny charakter, tzn. taki, który uniemożliwia wydanie rozstrzygnięcia, postępowanie może zostać zawieszone.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat