REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przywrócić termin w postępowaniu administracyjnym?

Marta Wrzosek
Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.
Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu administracyjnym wyróżniamy dwa główne rodzaje terminów: wynikające z ustawy (a te znów dzielimy na instrukcyjne i zawite) oraz wyznaczone przez organ zajmujący się naszą sprawą. Dlaczego zachowanie terminu jest tak istotne i co zrobić, aby utracony termin przywrócić?

Termin instrukcyjny a termin zawity

REKLAMA

Zasadnicza różnica między tymi dwoma terminami przejawia się przede wszystkim w innych konsekwencjach prawnych ich przekroczenia.

Jeżeli zostanie przekroczony termin instrukcyjny, nie wywoła to żądnych negatywnych skutków. To znaczy, nie utracimy prawa do składania określonych żądań. Terminy te mogą być skracane i przedłużane.

Terminy zawite to takie, których przekroczenie wiąże się z utratą przez organ kompetencji do rozpatrzenia danej sprawy, a naruszenie go przez stronę powoduje nieskuteczność czynności. Warto jednak pamiętać, że termin ten może zostać przywrócony.

Zobacz również: Czym charakteryzuje się skarga na przewlekłość postępowania?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy termin zostanie uznany za zachowany?

REKLAMA

Zanim przejdziemy do procedury przywracania terminu, warto wskazać, w jakich sytuacjach termin na dokonanie czynności zostanie zachowany. Zgodnie z treścią kodeksu postępowania administracyjnego, termin uważa się za zachowany, jeśli przed jego upływem (tj. godziną 24.00) pismo zostanie:

• wysłane w formie dokumentu elektronicznego;
• nadane w polskiej placówce pocztowej;
• złożone w polskim urzędzie konsularnym;
• złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
• złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
• złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Zobacz również: Postępowanie administracyjne

Jak przywrócić termin?

Termin może zostać przywrócony wyłącznie na wniosek strony. W postępowaniu administracyjnym nie ma terminów przywracanych z urzędu, czyli z inicjatywy organu administracji.

Na złożenie wniosku o przywrócenie terminu strona ma 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Wraz ze złożeniem wniosku, musi dokonać czynności, której terminowi uchybiła. 

Jeżeli strona uchybiła terminowi złożenia zażalenia na postanowienie organu administracyjnego, powinna w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia złożyć wniosek o przywrócenie terminu, a wraz z nim – zażalenie na postanowienie.

We wniosku powinniśmy wykazać, że uchybienie terminowi nastąpiło bez naszej winy.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Z czego powinien składać się wniosek o przywrócenie terminu?

• wskazanie miejscowości i daty sporządzenia wniosku (Kraków, dnia 20 marca 2011 roku);
• imię i nazwisko, adres zamieszkania wnioskodawcy (Jan Kowalski, ul. Warszawska 1, 30-054 Kraków);
• wskazanie organu, do którego kierowany (np. Prezydent Miasta Krakowa);
• prośba o przywrócenie terminu (np. na podstawie art. 58 k.p.a wnoszę o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji … z dnia …, sygn. akt … o wydaniu pozwolenie na budowę);
• uzasadnienie (wskazanie przyczyny uchybienia terminowi);
• podpis;
• załączniki (np. zażalenie lub odwołanie od decyzji – czynność, jakiej terminowi uchybiliśmy; dokument usprawiedliwiający uchybienie terminowi, np. dokument potwierdzający leczenie szpitalne).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Komisja Europejska a (nowa żywność). Proszek z larw może być dodawany do podstawowych produktów. Chityna, witamina d3 i alergeny

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA